Tautas grāmatu plaukts saņems pirmā britu diplomāta Latvijā radinieka dāvinājumu

20/06/2019
IzdrukātNosūtīt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

Trešdien, 26. jūnijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā viesosies pirmā britu diplomāta neatkarīgajā Latvijā Herberta Granta-Vatsona (1881−1971) radinieks, profesors Marks Vatsons-Gandijs, lai Tautas grāmatu plauktam dāvinātu 20. gadsimta 50. gados izdoto Herberta Granta Vatsona grāmatu "Pārskats par misiju Baltijas valstīs" (An Account of A Mission to the Baltic States).

Pēc Latvijas neatkarības iegūšanas nozīmīgu lomu brīvības nosargāšanā spēlēja Rietumu sabiedrotie, tostarp Lielbritānija. Īpaši izceļamas ir divas personības − pirmais britu diplomāts neatkarīgajā Latvijā Herberts Grants-Vatsons un Lielbritānijas militārās misijas vadītājs Ostins Kīnens. Šo cilvēku radinieki no 25. līdz 29. jūnijam viesosies Latvijā, lai piedalītos kuģa "Saratov" un Latvijas Pagaidu valdības darbībai Liepājā veltītos atceres pasākumos.

Herberts Grants-Vatsons bija pirmais Lielbritānijas diplomāts neatkarīgajā Latvijā. Viņš uzturēja regulārus sakarus ar Kārļa Ulmaņa vadīto Latvijas Pagaidu valdību, kas pēc apvērsuma Liepājā bija patvērusies uz kuģa "Saratov" britu karakuģu apsardzībā.

Vēsturiskajā brīdī 1919. gada 27. jūnijā Liepājā, kad premjerministrs Kārlis Ulmanis un viņa valdības locekļi nokāpa no kuģa "Saratov", Herberts Grants-Vatsons uzstājās ar apsveikuma runu. Šis notikums, kurš šogad 27. jūnijā tiks rekonstruēts Liepājā, ir atspoguļots arī iepriekšminētajā grāmatā.

Pēc dienesta Latvijā, Herberts Grants-Vatsons turpināja savu diplomāta karjeru Centrālamerikā, Kubā un Somijā.

Profesors Marks Vatsons-Gandijs Latvijā viesojas pēc Lielbritānijas vēstniecības Latvijā uzaicinājuma, lai piedalītos "Saratov" incidenta simtgadei veltītajos atceres pasākumos Liepājā. Latvijā viesojas arī Lielbritānijas militārās misijas 1919. gadā vadītāja majora Ostina Kīnena radinieces, Helēna un Sāra Kjurelas. Majors Kīnens spēlēja nozīmīgu lomu, nodrošinot, ka Ulmaņa Pagaidu valdība uz kuģa "Saratov" ir drošībā.

 

Papildu informācija:
Andra Jakovica
Komunikācijas speciāliste
Lielbritānijas vēstniecība Rīgā
E-pasts: Andra.Jakovica@fco.gov.uk
Tālr.: +371 6777 4763