Sveicam Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadienā!

30/04/2021
Izdrukāt
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
1

Šajās dienās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā, atzīmējot Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas 31. gadadienu, izvietots Brīvības pieminekļa atveidojums, par to ir kāds jauks stāsts.

Pēc Otrā pasaules kara latviešu kopienām ārpus Latvijas allaž ir bijis svarīgi atzīmēt Latvijai nozīmīgas dienas, un tā tas ir arī mūsdienās. Okupācijas laikā 18. novembri trimdā parasti atzīmēja ar svinīgu aktu sērīgās noskaņās, gan atceroties gadus starp abiem pasaules kariem, kad Latvija bija neatkarīga, gan pieminot Tēvzemi, ģimeni un paziņas, kuri bija spiesti dzīvot zem Padomju okupācijas jūga. Mūsdienās Latvijas valsts svētku svinības latviešu centros pasaulē ir priecīgi un pacilāti notikumi.

Svētku pasākumos bija pieņemts izstādīt Latvijas valsts simbolus – karogu, ģerboni, nereti nolikt ziedus pie kāda atdarināta Brīvības pieminekļa. Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" savās pētniecības ekspedīcijās ir sastapuši Brīvības pieminekļa atveidojumus dažādās tehnikās: Melburnā, Austrālijā – uz foto bannera; Buenosairesā, Argentīnā – izgrieztu no putuplasta; Hamiltonā, Kanādā – atveidotu kā lielformāta glezna. Sastopot "Mildu" kādā diasporas kopienā, tiek uzburta aina – Rīgas sirds, ar valsts brīvības simbolu pašā centrā. Tā tiek radīta vieta tālu prom no Latvijas, kur tautieši visā pasaulē piemin savu Tēvzemi. 

Šim rakstam pievienotajā attēlā redzamo Brīvības pieminekli darinājis Alfrēds Karitons (1903–1987) Bostonā, 1958. gadā, bet vēlāk muzejam "Latvieši pasaulē" to dāvinājusi Bostonas Daugavas (8.) skautu nodaļa.

Brīvības pieminekļa atveidojums ir 2,25 m augsts, tas izgatavots, kad Latvijas neatkarības proklamēšanas 40. gadadienai par godu Dailes teātra aktieris un režisors Reinis Birzgalis bija izdomājis plašu uzvedumu, kurā centrālā dekorācija bija Brīvības piemineklis. Pieminekli izgatavoja Bostonas Daugavas Vanagu apvienības biedrs, mākslinieks-dekorators A. Karitons. Vēlāk Brīvības piemineklis tika izmantots citos Daugavas Vanagu sarīkojumos, līdz tas tika uzdāvināts skautiem, kur tas goda vietā Bostonas latviešu namā, kas vienlaikus bija latviešu skautu mītne, kalpoja vēl 50 gadus.

Pateicamies par sadarbību pieminekļa glabātājiem – muzejam un pētniecības centram "Latvieši pasaulē"!

 

Informāciju sagatavoja:
Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē"

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: +371 26472501