Starpkaru Latvijas ebreju mākslinieku izstāde

30/11/2021
Izdrukāt
Mihaila Jo darbs "Izvadīšana", 1930. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājums
Mihaila Jo darbs "Izvadīšana", 1930. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājums
1

Līdz 2022. gada 5. februārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas 4. stāva ātrija galerijā apskatāma Rīgas Ebreju kopienas un muzeja "Ebreji Latvijā" veidotā izstāde "Ebreju mākslinieki starpkaru Latvijā: meklējumos". Ieeja bez maksas.

Par atspēriena punktu šai izstādei kalpo Rīgā un Liepājā 1939. gada sākumā notikusī "Žīdu grafiķu izstāde", kuras darbi piedāvāja ieskatu 60 no dažādām valstīm nākušu autoru mākslā. Toreiz īpašu nozīmi izstādei piešķīra ne tikai apjoms un izstādīto darbu kvalitāte, bet arī tas, ka daudziem autoriem tā bija pēdējā izstāde pirms II Pasaules kara, bet lielai daļai – arī pēdējā izstāde viņu dzīvē, ko izdzēsa traģiskie kara gadu notikumi. Šis ir gan mēģinājums atsaukties uz 1939. gada izstādi, piedāvājot dažus no tolaik eksponētajiem darbiem, gan stāsts par ebreju mākslinieku izstāžu tradīciju kopumā.

Pirmā ebreju mākslinieku izstāde Latvijā notika 1920. gada nogalē un iezīmēja turpmāko gadu diskusiju fokusu – vai pastāv kaut kāda specifiskā "ebreju māksla", vai ir runa vienkārši par "mākslinieku-ebreju" darbiem? 1939. gada izstāde gan apvienoja abas šīs pieejas, gan arī parādīja, ka 1939. gadā auga pieprasījums tieši pēc "nacionālās" tematikas, kas tā laika Eiropas nedrošajā gaisotnē kļuva par zināmu atbildi nacistu un citu labējo režīmu izvērstai pretebreju propagandai.

Pašreizējā izstāde ir vienlaikus gan mēģinājums rekonstruēt pirmskara izstāžu saturu, gan piedāvāt plašākas auditorijas uzmanībai mazāk zināmus autorus. Par dažiem no viņiem trūka pat biogrāfijas pamatdatu, un izstādes sagatavošana bija vienlīdz mākslas kuratoru un vēsturnieku darbs. Izstādes nosaukums "Ebreju mākslinieki starpkaru Latvijā: meklējumos" ietver sevī ne tikai pašu mākslinieku centienus rast savu identitāti, bet arī kuratoru iesākto pētniecisko darbu.

Izstādē "Ebreju mākslinieki starpkaru Latvijā: meklējumos" varēs iepazīties ar mākslinieku Dāvida Skolnika (1878–1941), Mihaila Jo (1893–1960), Bernharda Dannenhirša (1894–1972), Izāka Frīdlendera (1890–1968), Mozusa Parparova (1891–1941) un Samuila Haskina (1909–1974) darbiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, muzeja "Ebreji Latvijā", Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma, kā arī privātām kolekcijām.

Izstāde tapusi ar Rīgas domes atbalstu.

Izstāde apskatāma LNB DARBA LAIKĀ.

 

Informāciju sagatavoja:
Muzejs "Ebreji Latvijā"
Tālr.: 67283484
E-pasts: info@ebrejumuzejs.lv
http://ebrejumuzejs.lv/