Sociālantropologa Tobiasa Ķelnera lekcija par pareizticības un politikas mijiedarbību Krievijā

12/02/2019
Izdrukāt
Tobiass Ķelners. Publicitātes foto
Tobiass Ķelners. Publicitātes foto
1

26. februārī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra (AsiaRes) bibliotēkas lasītavā (M stāvā) akadēmisko lasījumu cikla "Stāsti par cilvēku" ietvaros notiks sociālantropologa Tobiasa Ķelnera (Tobias Köllner) vieslekcija "Par "varas pinumiem": pareizticības un politikas saspēle mūsdienu Krievijā" (On "Entangled Authorities": The Interplay between Orthodox Religion and Politics in Contemporary Russia). Pasākums notiks angļu valodā. Ieeja bez maksas.

Tobiass Ķelners: "Balstoties etnogrāfiskā lauka darbā Krievijas Federācijā, esmu izstrādājis jēdzienu "varas pinumi". Šis jēdziens atklāj divus trūkumus pēdējā laika pētījumos par politiku un pareizticību Krievijā. Pirmkārt, daļa pētījumu koncentrējas uz sadarbību un savstarpējīgumu, ignorējot neparedzētas sekas un konfliktus. Savukārt cits pētījumu kopums analizē šīs sadarbības limitus, parādot to kā nebūt ne harmonisku. Tādējādi derīgāk ir aprakstīt politikas un Krievijas pareizticības mijiedarbību kā sacensību par ierobežotiem resursiem un autoritāti strauji mainīgā sabiedrībā. Šī sacensība dažkārt pieļauj ciešu sadarbību, taču neizslēdz arī konfliktus un konkurenci. Turklāt atsevišķi jānorāda un jāanalizē trīs dažādas mijiedarbības: personiskie, ideoloģiskie un institucionālie pinumi. Tikai tā mēs varēsim pilnīgi un precīzi aprakstīt, analizēt un izprast Krievijas pareizticības un politikas mijiedarbību."

Tobiass Ķelners ir ieguvis doktora grādu antropoloģijā 2011. gadā Leipcigas Universitātē, balstoties pētījumā par Krievijas uzņēmējiem un viņu saiknēm ar Krievijas pareizticību. 2013. gadā viņš ieguva Vācijas Pētniecības fonda grantu pētījumam par saiknēm starp politiku un reliģiju mūsdienu Krievijā un darbojas šajā projektā joprojām. Tobiass Ķelners šobrīd strādā Vitenes-Herdekes Universitātē Vācijā. Viņš ir autors divām grāmatām: "Orthodox Religion and Politics in Contemporary Eastern Europe: On Multiple Secularisms and Entanglements" (Routledge, 2019) un "Practising Without Belonging? Entrepreneurship, Morality, and Religion in Contemporary Russia" (Lit and Transaction Publishers, 2012).

Lekciju rīko Latvijas Antropologu biedrība sadarbībā ar LNB un Rīgas Stradiņa universitāti.

Pasākuma laikā būs iespējams aplūkot LNB Nozaru literatūras centra veidoto krājuma izlasi par lekcijas tematiku.

Akadēmisko lasījumu cikla "Stāsti par cilvēku" mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar Latvijā un ārzemēs veiktajiem antropoloģiskajiem pētījumiem un veicināt starpdisciplināru sadarbību dažādu nozaru pārstāvju vidū.

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Puzo
Latvijas Antropologu biedrība
E-pasts: latvian.anthropology@gmail.com