Pirmā pasaka par Gaismas pili

09/08/2018
IzdrukātNosūtīt
Pirmā pasaka par Gaismas pili
Pirmā pasaka par Gaismas pili
1

Esam gandarīti, ka tapusi un mums atsūtīta pirmā mums zināmā pasaka par Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un tās jauno veidolu - Gaismas pili. Pateicamies pasakas iesūtītājai - Leslijai Vaitai (Lesley Whyte), Londonas Starptautiskā grāmatu tirgus Starptautiskās izcilības balvas žūrijas loceklei. Izcilības balvu šī gada pavasarī kategorijā "Gada bibliotēka" ieguva LNB, bet L. Vaita nesen viesojās Rīgā.

Pasakas tulkojums latviešu valodā:
***

Bibliotēka folkloras un pasaku zemei

Reiz sensenos laikos pastāvēja veca ēka, pilna grāmatām. Šai ēkai plīsa vīles un tā bija uzcelta purvā. Pilsētas iedzīvotāji mīlēja grāmatas, tādēļ bibliotekārs krājumam pievienoja arvien vairāk un vairāk grāmatu, bet grīda neizturēja smagumu un plīsa, un pēc tam sabruka, un visas grāmatas iekūleņoja purvā.

Ugunsdzēsēji ieradās grāmatas glābt, bet vienīgais, ko viņi varēja darīt, bija grozīt galvas. Bija par maz ugunsdzēsēju, bet grāmatu – tik daudz.

Kāds garāmgājējs piedāvāja palīdzību, viņa draugi arī atskrēja, un viņi visi deva grāmatas vienu aiz otras no purva uz drošu vietu otrpus pilsētai. Kad viņi darbu bija beiguši, palīgi teica ka labprāt atkal jebkurā laikā palīdzēs.

Tas bija piedāvājums, kam pēc vairākiem gadiem bija dramatiskas sekas…

Kad esi Latvijā, nevari izvairīties domāt stāstu veidā. Šī Baltijas valsts ar skarbajām ziemām, intensīvajām vasarām, ezeriem un mežiem ir mājvieta vienam no pasaules lielākajiem tautas dzejas krājumiem. Viens no labākajiem un ļoti īpašiem stāstiem ir stāsts par jauno Latvijas Nacionālo bibliotēku, kurai valsts iedzīvotāji devuši vārdu – Gaismas pils.

Bibliotēka, kas celta Daugavas kreisajā krastā, ir maisījums no nepieciešamības, nacionāla lepnuma un valsts, kas šogad atzīmē savu simtgadi. Vēl vairāk – tā ir ievērojamas vīzijas rezultāts.

Pēc Padomju savienības krišanas un Latvijas atjaunotās neatkarības ātri tika saskatīta nepieciešamība nacionālo mantojumu saglabāt jaunā ēkā, apvienojot iespieddarbus no to vecajām mājvietām, kurās kolekcija starp citu bija izkaisīta pa visu pilsētu.

Gaismas pils cēlās soli pa solim līdz tā bija trīspadsmit pakāpienus augsta. Bija pakāpiens piedzīvojumu meklētāju kartēm un pakāpiens cilvēku priekšgājēju dziesmām, un pats augstākais pakāpiens, kas gandrīz pieskaras debesīm, bija bērnu pakāpiens kur noglabāja visus stāstus jauniem cilvēkiem.

Gaismas pils pacēlās saules gaismā, un spīd kā bāka naktī…

Bibliotēkas arhitekts ir ASV latvietis Gunārs Birkerts, kas atgriezās savā dzimtajā zemē celt šo meistardarbu. Gaismas pili atklāja 2014. gadā, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsēta.

14. janvārī, atceroties solījumu, ko veica ļaudis pirms vairākiem gadiem, kad vecā bibliotēka plīsa un bruka, trīsdesmit tūkstošu cilvēku gara ķēde simboliski pārnesa 2000 grāmatas vairāk nekā divus kilometrus, 14 grādu salā no telpām Rīgas austrumos uz jaunajām mājām.

Cilvēki priecājās, prezidents priecājās, pasaule priecājās. Gaismas pils bija pilna grāmatām un pilna cilvēkiem, un tā līdz šai baltai dienai.