Pianistes Dzintras Erlihas solokoncerts

25/05/2021
Izdrukāt
Pianistes Dzintras Erlihas solokoncerts
Pianistes Dzintras Erlihas solokoncerts
1

Šī gada 12. jūnijā plkst. 19.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēka (LNB) kores skanēs pianistes, starptautisko konkursu laureātes Dzintras Erlihas digitālais solokoncerts. To varēs skatīties LNB Facebook un YouTube lapās, kā arī mājaslapā.  

Koncerts būs viens no trim solokoncertiem, kas iecerēti šajā gadā un ir veltīti pianistes jubilejai. Pirmais solokoncerts jau noritēja martā tiešraidē no Dubultu koncertzāles, savukārt cikla noslēgums plānots 6. oktobrī plkst. 18.00 Ventspilī, koncertzālē "Latvija".

Koncerta programmas centrā ir divi pirmatskaņojumi, kas veltīti pianistei: Mārītes Dombrovskas jaundarbs "Serena" (2019) un islandiešu komponista Snorri Sigfus Birgisona (Snorri Sigfús Birgisson) jaundarbs "Jupiter Conjunct Saturn" (2020/2021). Programmā skanēs arī Lūcijas Garūtas, Lolitas Ritmanis, Šaronas Farberas (Sharon Farber, ASV) un Olivjē Mesiāna klavierdarbi. Koncertu papildinās video materiāls ar komponistu vēstījumu par saviem jaundarbiem.

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas vēstniecība Islandē / Norvēģijā.

Starptautisko konkursu laureāte, pianiste Dzintra Erliha (1981) klavierspēli apguvusi kopš trīs gadu vecuma. Viņas pirmie skolotāji bijuši vecāki – profesionāli mūziķi, un agri atklājusies arī absolūtā dzirde. Dz. Erliha mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā (pedagoģe Ligita Muižarāja), Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā (pedagoģe Gunta Boža) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (profesors Arnis Zandmanis), ar izcilu vērtējumu absolvējot maģistrantūru. 2013. gadā viņa ieguvusi mākslas zinātņu doktora grādu, izstrādājot disertāciju par komponisti Lūciju Garūtu (darba vadītāja asoc. prof. Baiba Jaunslaviete).

Dz. Erliha guvusi panākumus vairākos starptautiskos pianistu konkursos; to vidū bijis Baļa Dvariona konkurss Lietuvā (1997, diploms), konkurss Roma-1997 Itālijā (1997, 1. vieta), Ludmilas Kņezkovas-Hasijas pianistu konkurss Kanādā (1998, 3. vieta) un Nikolaja Rubinšteina pianistu konkurss Francijā (1999, 1. vieta).

Ar Martas Kundrātes-Tūteres piemiņas fonda stipendijas atbalstu māksliniece studējusi Kanādā pie izcilā latviešu/kanādiešu pianista Artura Ozoliņa. Viņa papildinājusi zināšanas arī starptautiskās pianistu meistarklasēs pie profesoriem Lazara Bermana (Lazar Berman), Barija Duglasa (Barry Douglas), Viktora Jeresko (Victor Eresko), Igora Lazko (Igor Lazko), Filipa Džuzjāno (Philippe Giusiano), Birgitas Vollenvēberes (Birgitta Wollenweber), Zjū Hjao Mei (Zhu-Xiao-Mei), Oļega Mantura (Oleg Mantur), Mūzas Rubackītes (Mūza Rubackytė), Aldonas Dvarionaites (Aldona Dvarionaitė) u.c. Koncertējusi Latvijā un pasaulē: ASV, Austrālijā, Brazīlijā, Kanādā, Islandē, Francijā, Somijā, Polijā, Ukrainā un citviet.

Pianiste ir ieskaņojusi vairākus mūzikas albumus, tai skaitā "Zvaigznes skatiens" / Regard de l`etoile (latviešu komponistes Lūcijas Garūtas un franču komponista Olivjē Mesiāna klaviermūzika, 2008) un "Kvēlot, liesmot, sadegt" (L. Garūtas vokālā un instrumentālā kamermūzika, 2010). Duetā ar mecosoprānu Vilmu Indru Vītols (www.vilmavitols.com) Kanādā izdots albums, kas veltīts Tālivalža Ķeniņa 90 gadu atcerei "Tilts pār jūrām" / The Bridge Across the Seas. 2017. gada janvārī klajā laists albums "Citādas krāsas", kurā kopā ar flautisti, Latvijas Lielās mūzikas balvas 2015 laureāti Ilonu Meiju ieskaņoti latviešu komponistu skaņdarbi flautai un klavierēm. Savukārt 2018. gadā kopā ar pasaules operzvaigzni Maiju Kovaļevsku un LNOB solistu Krišjāni Norveli izdots CD albums "Ar siltu sirdi" / Warmhearted, kura ienākumi veltīti labdarībai. Tajā ieskaņota latviešu komponistu vokālā un instrumentālā kamermūzika.

Kopš 2017. gada pianiste aktīvi koncertē Skandināvijā, piedaloties kopīgos projektos ar citiem atskaņotājiem un sadarbojoties ar komponistiem, kā arī regulāri pasniedzot meistarklases topošajiem pianistiem. 2018. gadā Dzintra Erliha sniedza pasaules koncerttūri, veltītu Latvijas simtgadei, uzstājoties Reikjavīkā, Islandē (martā), Austrālijā – Sidnejā, Melburnā, Adelaidē (aprīlī / maijā), Amerikas Savienotajās valstīs – Bostonā, Klīvlendā, Ņūdžersijā, Vašingtonā un Ņujorkā (septembrī / oktobrī), sniedzot koncertus gan solo, gan kopā ar izcilo soprānu Maiju Kovaļevsku. 2019. gada rudenī Dz. Erliha solokoncertu tūrē ASV ne vien muzicējusi, bet uzstājusies arī kā lektore, tostarp kopā ar Latvijas Republikas vēstnieku ANO Andreju Pildegoviču.

Pianiste aktīvi darbojas arī muzikoloģijas nozarē. Izdoti vairāki Dz. Erlihas pētījumi, to vidū "Lūcijas Garūtas klaviermūzika" (Rīga: Musica Baltica, 2007), "Hermanis Brauns laikabiedru liecībās un skaņuierakstos" (krājums "Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Kameransambļa katedrai – 50". Rīga: Ulma, 2009), "Lūcija Garūta – pianiste, savu skaņdarbu interprete" (zinātnisko rakstu krājums "Mūzikas zinātne šodien: pastāvīgais un mainīgais". Daugavpils: Saule, 2009) u. c.

Sīkāka informācija par mākslinieci: www.dzintraerliha.com.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv