Periodika.lv un grāmatu portāls – brīvā piekļuvē

12/05/2020
Izdrukāt
Periodika.lv un grāmatu portāls – brīvā piekļuvē
Periodika.lv un grāmatu portāls – brīvā piekļuvē
1

Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas periodikas un grāmatu kolekcijas – periodika.lv un gramatas.lnb.lv pieejamas brīvā piekļuvē bez autortiesību ierobežojumiem – līdz brīdim, kamēr LNB nepaziņos par pretējo.

НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ О PERIODIKA.LV (PDF); НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ О GRAMATAS.LNDB.LV (PDF)

Periodikas portālā apkopoti vairāk nekā 1 400 laikrakstu un žurnālu digitālās versijas – no 1748. gada līdz mūsdienām. Savukārt grāmatu portālā lasāmas ap 10 000 komerciālajā apritē neesošas grāmatas – no 16. gadsimta līdz 21. gadsimta sākumam.

Līdz šim abas vietnes autortiesību ierobežojumu dēļ pilnā apjomā bija pieejamas Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) lasītavās un Latvijas publiskajās bibliotēkās jeb "Gaismas tīklā" – vienotajā valsts bibliotēku informācijas sistēmā. Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, kad lielākā daļa bibliotēku ir slēgtas, tādējādi liedzot iespēju piekļūt, piemēram, studijās un pētniecībā noderīgai informācijai, pieņemts lēmums periodisko izdevumu un digitalizēto grāmatu kolekcijas saturu padarīt brīvi pieejamu. Tas darīts saskaņā ar LNB pamatuzdevumu – nacionālās literatūras krājuma veidošana, mūžīga glabāšana un tā ilglaicīgas pieejamības nodrošināšana.

LNB pateicas AKKA/LAA (Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra / Latvijas Autoru apvienība) par izsniegtajām licencēm abu portālu satura publiskošanai un Kultūras ministrijai (KM) par atbalstu!

LNB apzinās, ka esošās licences ietvaros nav ieguvusi visu grāmatu portālā pieejamo darbu autoru piekrišanu, tāpēc aicina tos autorus un/vai izdevniecības, kuriem ir iebildumi pret darba publicēšanu brīvā pieejā ārkārtējās situācijas laikā, sazināties ar LNB, sūtot e-pastu uz adresi: lnb@lnb.lv.

LNB pievienojusies arī KM informatīvajai kampaņai "#Ēkultūra", piedāvājot attālināti izmantot kopskaitā 12 LNDB kolekcijas vietnē www.digitalabiblioteka.lv, kā arī vairāk nekā 20 pilntekstu ārvalstu abonētās datubāzes, Nacionālo enciklopēdiju www.enciklopedija.lv, kā arī lekciju, diskusiju, konferenču, lasījumu un cita veida audio un video saturu LNB sociālajos tīklos.

LNB atsāks apkalpot lasītājus klātienē, sākot no 26. maija. Līdz 25. maijam darba dienās no plkst. 9.00 līdz 17.00 LNB Uzziņu un informācijas centrs sniegs attālinātas konsultācijas par piekļuvi digitālajiem resursiem (tālr. 67806113, e-pasts: konsultants@lnb.lv).

Laikā līdz 25. maijam LNB paredzētie publiskie pasākumi nenotiks un LNB apmeklētājiem būs slēgta.

Aktualitātes un jaunumi par LNB piedāvājumu: www.lnb.lv.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv