Pavasara brīvlaikā skolēni varēs iepazīt Nacionālās bibliotēkas aizkulises

07/03/2018
IzdrukātNosūtīt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

No 13. līdz 16. martam, skolēnu pavasara brīvlaikā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pastāvīgā ekspozīcija "Grāmata Latvijā" aicina 5.–7. klašu skolēnus apmeklēt nodarbību ciklu skolēniem "Atklāj nezināmo LNB". Dalība bez maksas.

Katru dienu būs iespēja doties īpašās ekskursijās un ielūkoties bibliotēkas aizkulisēs jeb telpās, kur glabājas apjomīgais bibliotēkas krājums un par tā saglabāšanu rūpējas virkne dažādu speciālistu. Ekskursijas papildinās tematiskas nodarbības un radošās darbnīcas.

Savukārt ģimenes ar sākumskolas vecuma bērniem laipni aicinātas atraktīvā veidā izzināt LNB pastāvīgo ekspozīciju "Grāmata Latvijā". Kopā ar bērniem pildāmu uzdevumu lapu lūdzam jautāt uzraugam.

Aicinām pieteikties uz visām nodarbību cikla dienām vai arī atsevišķos datumos pēc jūsu izvēles. Pieteikumu ar skolēna vārdu, uzvārdu, vecumu un vecāku kontaktinformāciju lūdzam sūtīt uz e-pastu gramata.latvija@lnb.lv . Papildu informācija: 26420065.

Programma:

Otrdien, 13. martā, plkst. 14.00-16.00
Ekskursija: Neparastās vietas LNB
Ja pirmais priekšstats par bibliotēku ir, ka tā ir grāmatu krātuve, tad šī ekskursija atklās to, kas vēl glabājas bibliotēkā un kā ikviens to var izmantot.
Darbnīca: Virtakas rakstu izzināšana
Skolēni iepazīs Virtakas ieža senās rakstu zīmes un to rašanās vēsturi, kā arī uzzinās, kas ir simboli un kā tie var tikt izmantoti, piemēram, logotipu izveidē. Apgūstot stilizācijas principus, katrs pats izveidos savas dzimtas zīmi.

Trešdien, 14. martā, plkst. 14.00-16.00
Ekskursija: Senie rokraksti LNB Retumu lasītavā
Aplūkojot senus rokrakstus, mēģinot tos izlasīt un saprast vēstījumu jēgu, skolēniem būs iespējams iejusties  pētnieku un detektīvu ādā.
Darbnīca: Rokraksta māksla jeb kaligrāfijas smalkumi
Darbnīcas dalībnieki mācīsies rakstīt ar spalvaskātu. Pēc iesildīšanās vingrinājumiem strīpiņu un līkloču vilkšanā katrs dalībnieks rakstīs savu vārdu vai citu paša izvēlētu tekstu, papildinot alfabēta burtus ar elegantiem vijumiem.

Ceturtdien, 15. martā, plkst. 14.00-16.00
Ekskursija: Grafika grāmatu ilustrācijās
Profesionālas grafiķes vadībā skolēni apmeklēs bērnu grafikas darbu izstādi un aplūkos grafikas formā ilustrētas bērnu grāmatas no LNB krājuma.
Darbnīca: Praktiska darbošanās ar grafiku
Skolēni iepazīsies ar bostonpreses vēsturi un darbības principiem. Attīstot radošumu, trenējot precizitāti un pacietību, katrs izveidos savu augstspieduma iespiedformu jeb klišeju, kuru nodarbības beigās varēs izmanot drukāšanai.

Piektdien, 16. martā, plkst. 14.00-16.00
Ekskursija: Viesos pie grāmatu restauratoriem
Ekskursanti uzzinās kā grāmatas attīra no putekļiem un traipiem, kā saplēstas grāmatas lapas atgūst zudušās daļas, kā iespējams salabot vissīkākos defektus. Būs iespēja iepazīt kā strādā grāmatu restauratori.
Nodarbība: "Ja es būtu grāmata"
Nodarbība noritēs divās daļās. Pirmā daļa, ņemot talkā izdevniecības "liels un mazs" izdoto Žozē Žorži Letrija grāmatu "Ja es būtu grāmata", rosinās skolēnus iepazīt grāmatu kā draugu un atklāt sev ekspozīciju "Grāmata Latvijā". Otrā daļa piedāvās praktisku darbošanos, kurā dalībniekiem būs iespēja pašiem veidot savu versiju kādam grāmatas stāsta turpinājumam.

Visi darbnīcās nepieciešamie materiāli būs pieejami uz vietas.