Pasākumi Klusuma un meditācijas istabā oktobrī

20/09/2019
IzdrukātNosūtīt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Klusuma un meditācijas istabas (4. stāvā) nodarbības 2019. gada oktobrī. Dalība nodarbībās ir bez maksas.

Trešdien, 2. oktobrī, plkst. 18.00 saruna "Maģiskā domāšana" un meditācija (vada Sigma Ankrava)

Mūsdienu modernais cilvēks maģisko domāšanu atmet kā kaut ko nevajadzīgu vai vispār par to neko nav dzirdējis. Līdz ar to viņš nemaz nezina, ko ar tādu ignoranci ir zaudējis. Kas ir maģiskā domāšana, ko tā var dot mūsdienu cilvēkam? Par to runās Dr.habil.philol. Sigma Ankrava, kura dalīsies arī savā meditācijas pieredzē. Indijas pieredze ir ne tikai vēsture, bet arī stāsts par to, kā jauneklīga nācija savā izaugsmē savieno maģisko un racionālo.

Sigma Ankrava ir indiešu kultūras un literatūras pētniece. Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē lasījusi lekcijas Apvienotās Karalistes kultūrvēsturē, kā arī salīdzinošajā literatūrā un mitoloģijā. Piedalījusies vairākos starptautiskos pētījumu projektos. Pēdējos gadus pavadījusi Indijā un citās Dienvidāzijas valstīs. Vairāku grāmatu autore. Šogad izdota Sigmas Ankravas grāmata "Indiešu dievi un dieves".
 

Trešdien, 9. oktobrī, plkst. 18.00 saruna "Sarunas par laimi" un meditācija (vada Gaļina Panca, Mārcis Auziņš, Ilmārs Latkovskis)

Arkādijs Pancs (1955–2013) bija psihoanalīzes celmlauzis Latvijā vēl padomju gados. Grāmatā "Sarunas par laimi" viņš raksta: "Daudziem no mums nav skaidra priekšstata par to, kas ir laime, tāpēc nepazīstam to arī tad, ja piedzīvojam." Laimes kontekstā A. Pancs runā gan par cilvēka pašizziņu, gan par attiecībām ar citiem cilvēkiem, jo īpaši par attiecībām starp vīrieti un sievieti.

A. Pancs laimi apcer vadoties no konkrētām cilvēciskām situācijām. Tajās katrs no mums atpazīs sevi un savus līdzcilvēkus. Savas interpretācijas par A. Panca grāmatā paustajām domām izteiks A. Panca dzīvesbiedre Gaļina Panca, kā arī Klusuma un meditācijas istabas norišu regulārie vadītāji Mārcis Auziņš un Ilmārs Latkovskis. Ikviens pasākuma dalībnieks aicināts iesaistīties šajās sarunās. Runāsim par to, kas ir laime, kā to atpazīt, un kāda loma šajā procesā ir meditācijai. 
 

Trešdien, 16. oktobrī, plkst. 18.00 saruna "Meditācija un veselība" un meditācija (vada Malinka Rambadagalla, Ilmārs Latkovskis)

Mūsdienās pieejami daudzi zinātniski pētījumi par meditācijas labvēlīgo ietekmi uz cilvēka veselību – gan profilaksē, gan ārstēšanās un atveseļošanās gaitā. Neiroķirurgs un meditācijas praktiķis Malinka Rambadagalla pasākumā stāstīs par šiem pētījumiem un dalīsies ar pieredzi no savas ārsta prakses.

Šrilankā dzimušais Malinka Rambadagalla mediķa izglītību ir ieguvis Latvijā, strādājis P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, papildinājis zināšanas un pieredzi Īrijā. Nu jau vairākus gadus Malinka kļuvis par latgalieti un ir iecienīts ārsts Rēzeknes slimnīcā. Viņš ir arī meditācijas praktiķis ar ilggadēju pieredzi.
 

Trešdien, 23. oktobrī, plkst. 18.00 saruna "Īsta vīrieša ceļš" un meditācija (vada Jānis Dirveiks, Ilmārs Latkovskis)

Saruna ar vīru grupu aizsācēju Latvijā Jāni Dirveiku.

Vīrieša identitātes krīze mūsdienu Rietumu literatūrā tiek aprunāta aizvien biežāk. Paši vīrieši šo problēmu apzinās, taču joprojām vairās runāt par to. Deivida Deidas grāmata "Īsta vīrieša ceļš. Garīgā pilnveide un meistarība attiecībās, karjerā un seksā" ir smalka provokācija vīriešiem runāt par savas identitātes problēmām. Deida fokusējas uz vīriešu attiecībām ar sievietēm. Taču autors arī strikti norāda uz meditācijas lomu savas vīrišķības apzinātībā: "Šajā ziņā palīdz regulāra meditācija un vienatne. Nedrīkst apmaldīties dzīves sīkumos un aizmirst, ka dzīve galu galā nav nekas cits kā vien pašreizējā brīža dziļākā patiesība."

Sieviešu līdzdalība šajās sarunās ir ne tikai iespējama, bet pat ļoti vēlama. Ko sievietes teic par to, ko vīrieši – eksperti par viņām un attiecībām raksta grāmatās?
 

Trešdien, 30. oktobrī, plkst. 18.00 saruna "Skaņas maģiskā vara" un meditācija (vada Swami Vishwa Sharada Ananda)

Visās lielajās kultūrvēsturiskajās garīgajās prakses skaņai ir būtiska nozīme, lai cilvēks tiktu sagatavots iejusties garīgajā dimensijā. Hinduismā īpaša nozīme ir mantru kopīgai mantru skandēšanai. Swami Vishwa Sharada Ananda stāstīs par skaņas un mantras nozīmi. Pēc tam jaunums Klusuma un meditācijas istabas norisēs – mantru skandēšana, ko noslēgs kopīga meditācija.

Swami Vishwa Sharada Ananda ir dzimis Krievijā, studējis Dienvidāzijas ekonomiku, kultūru un vēsturi, galveno uzsvaru liekot uz Indiju un hinduismu, kuru izjūt sev tikpat tuvu kā kristietību. Swami ir sava skolotāja Satguru Paramahamsa Višvanandas pārstāvis Baltijas valstīs, Baltkrievijā un Ukrainā. Savu dzīvesceļu saista ar kalpošanu cilvēkiem un Bhakti Marga – mācību par sekošanu mīlestības un dievišķā ceļam.

 

Papildu informācija:
Ilmārs Latkovskis
Nozaru literatūras centra projektu koordinators
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: ilmars.latkovskis@lnb.lv