Notiks starptautiska konference "Mākslinieks un rakstnieks Karls Gothards Grass Vidzemē un Eiropā"

28/08/2017
Izdrukāt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

21. un 22. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) korē (11. stāvā) un Ziedoņa zālē (1. stāvā) no plkst. 9.00 līdz 18.00 notiks mākslinieka un rakstnieka Karla Gotharda Grasa 250. dzimšanas dienai veltīta starptautiska zinātniskā konference. Dalība bez maksas.

Konferencē piedalīsies K. G. Grasa daiļrades pētnieki no Latvijas, Vācijas, Šveices, Igaunijas, Itālijas, kuri jau strādājuši Grasa pētniecībā un priecājas prezentēt savus pētījumus dzejnieka un mākslinieka Grasa talanta pazinējiem un atklājējiem viņa dzimtenē. Konferences vadošā tēma būs jauns "labi aizmirsts vecais" skatījums uz Latvijas kultūrainavu laikmeta stila un "ideju kartēšanas" (mind mapping) kontekstā. Konferences darba valodas būs latviešu un vācu valoda.

KONFERENCES PROGRAMMA (PDF)

K. G. Grasam veltīta izstāde "Gleznains ceļojums no Dzērbenes līdz Sicīlijai. Karls Gothards Grass" vēl līdz 24. septembrim apskatāma LNB 1. stāva izstāžu zālē. Tajā atspoguļotā baltvācu mākslinieka un literāta K. G. Grasa dzīve un radošā darbība atgādina par apgaismības centienu uzviļņoto jūsmu, kas atbalsojās arī Vidzemē, par Eiropas kultūras vēsturisko vienotību un par Latvijas kultūras tradicionālo pastāvēšanu šajā bagātajā kultūrtelpā. Kuratores – mākslas vēsturniece Edvarda Šmite un kultūras vēsturniece Aija Taimiņa. Ieeja bez maksas.

Karls Gothards Grass (1767–1814) ir viena no izcilākajām personībām Eiropas kultūrā, kura dzimtene bija Dzērbene Vidzemē. Viņš bija viens no nedaudziem pilsonības pārstāvjiem 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā, kuri atteicās no amata un līdz ar to regulāriem ienākumiem, lai profesionāli nodotos mākslai un literatūrai, pakļaujot savu dzīvi izdzīvošanas mēģinājumam moderno laiku ieskaņā. Savā pavērsieniem bagātajā dzīves ceļā no Vidzemes līdz pat Sicīlijai un Romai Grasam nācās šķērsot daudzas robežas, lauzt tradīcijas un vispāratzītus priekšstatus. Daudzi viņa dzīvesgājuma pagriezieni un lūzuma punkti rada atbalsi viņa domāšanā un radošajā darbībā.

Grasa mākslas darbi un literārie teksti pa daļai zuduši, izkaisīti pa dažādām atmiņas institūcijām Eiropā un nav detalizētāk aprakstīti. Latvijas sabiedrība vēl joprojām ir ļoti vāji informēta par šīs izcilās Eiropas personības saikni ar Latvijas kultūru un jo īpaši tās kultūrainavu. Plašākai publikai nav zināms, ka Johana Kristofa Broces krājumā "Monumente" ir daudzi Karla Gotharda Grasa, kā arī viņa drauga – izcilā Tartu universitātes arhitekta Johana Vilhelma Krauzes zīmējumi. Atziņa, ka Broce nav īsti Broce kalpos par intrigu izstādes kontekstā un ļaus ieraudzīt nozīmīgo Broces mantojumu jaunā aspektā. Ļoti būtiska ir izstādes nosaukumā ietvertā doma par Latvijas, Šveices un Sicīlijas kultūrainavu salīdzinājumu Grasa mākslinieciskajā redzējumā, kurš, piem., Vidzemes kultūrainavu ļāvis ieraudzīt kā "Vidzemes Šveici", kas ir iesakņojies Siguldas apkārtnes ainavas apzīmējums. Grasa ceļojumu apraksti ir vērtīgi kultūrvēstures avoti izpratnei par Latviju kā Eiropas sastāvdaļu, kas padomju laikos ticis mērķtiecīgi izskausts no sabiedrības apziņas un šāda ideju vēstures sagrozījuma sekas jūtamas vēl joprojām. Grasa izstādi papildinās arī Grasa sarakste, piem., Grasa vēstule draugam Frīdriham Šilleram, kurā ir vārdi: "Māksla kā māksla mani nekad nav uzrunājusi, tā man bijusi svarīga tikai augstāka mērķa labad." Frīdrihs Šillers augstu vērtējis arī Grasa dzeju.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv