Noslēgušies "Lielie lasīšanas svētki" – lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018" rezultāti

22/03/2019
Izdrukāt
Noslēgušies "Lielie lasīšanas svētki" – lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018" rezultāti
Noslēgušies "Lielie lasīšanas svētki" – lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018" rezultāti
1

Katru gadu pavasarī Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) rīko "Lielos lasīšanas svētkus" – noslēguma un apbalvošanas ceremoniju gadu ilgušam vērtēšanas maratonam lasītveicināšanas programmā "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija". Šī gada marta sākumā tie pulcēja ap 700 žūrijas delegātus no visiem Latvijas novadiem. Programma ir LNB Bērnu literatūras centra izstrādāta, LR Kultūras ministrijas finansiāli atbalstīta un kopā ar bibliotēkām un skolām īstenota priekpilna jaunāko grāmatu lasīšanas sacensība, kas norisinās visā Latvijā jau astoņpadsmit gadus, bet kopš 2007. gada arī latviešu centros citur pasaulē.

Radošas aktivitātes, sarunas, tikšanās ar autoriem ļauj izvērsties un ieinteresēt katru gadu ap 20 tūkstošiem programmas dalībnieku, 2018. gadā rosīgas vietējās lasītāju žūrijas darbojās 630 bibliotēkās. Arī 57 latviešu diasporas centri, kas darbojas programmā, atrodas teju visos pasaules kontinentos – Austrālijā, Amerikā, Eiropas valstīs. 

Uzdevums izlasīt 6 grāmatas neatbaida lasītājus, jo ir skaidri formulēts, un kolekcija nav liela − kopumā 28 grāmatas no vienpadsmit dažādām izdevniecībām.

Mūsu visu kopējais mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu grāmatu nokļūšanu līdz bibliotēkām un lasītājiem. Ar šo lasītveicināšanas programmu LNB piedāvā bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem iespēju iesaistīties nacionāla mēroga lasīšanas kampaņā. Žūrijas eksperti iemācās vērtēt grāmatas saturu un dizainu, iesaista draugus un ģimeni sarunās par lasīto.
 

Rezultāti ar pirmo trīs vietu ieguvējiem katrā vecumgrupā:

5+
1. Marianna Dibika "Pastnieks Pele", Jāņa Rozes apgāds
2. Veronika Kaplāna, Greguārs Mabīrs "Kā vilku piemin, tā vilks klāt", Latvijas Mediji
3. Tia Selli "Mia ir priecīga", Jāņa Rozes apgāds

9+
1. Hokons Ēvreoss "Brūne", Pētergailis
2. Salla Simuka "Sirdsmāsas", Zvaigzne ABC
3. Mihaels de Koks, Kristīne Ārstena "Kā vecmamma vislaik samazinājās", Pētergailis

11+
1. Kristīne Hamilla "Vislabākās zāles", Lietusdārzs
2. Aivars Kļavis "Melnais akmens",  Zvaigzne ABC
3. Pēters Brūveris, Indra Brūvere, Zane Brūvere "Brūveri brūvē", Pētergailis

15+
1. Keisija Vesta "P.S. Tu man patīc", BaibaBooks
2. Kerija Drūrija "Septītā kamera", Jāņa Rozes apgāds
3. Somans Čainani "Labā un Ļaunā skola", Zvaigzne ABC

Vecāku žūrija
1. Andžela Naneti "Mans vectēvs bija ķiršu koks", Jāņa Rozes apgāds
2. Inguna Ula Cepīte "Ulsiks", Dienas Grāmata
3. Kai Āreleida "Pilsētu dedzināšana", Latvijas Mediji

Populārāko bērnu un jauniešu grāmatu autori, ilustratori, tulkotāji un izdevēji saņēma šokolādes grāmatas un lasītāju ovācijas.

Sveicām arī aktīvākos vecākus – Lasīšanas vēstnešus. Rīgas reģionā tā ir Anita Ozoliņa, Zemgales reģionā – Māra Kuksa, Vidzemes reģionā – Inita Gailīte, Latgales reģionā – Inese Svelpe, Kurzemes reģionā – Lienīte Grieze.

2018. gadā visaktīvāk strādājušas lasītāju žūrijas šādās Latvijas bibliotēkās:

  • Jaunmārupes pamatskolas bibliotēkā (vislielākais lasītāju skaits Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā 2018 starp visām iesaistītajām bibliotēkām)
  • Krāslavas novada centrālajā bibliotēkā (enerģiska un daudzpusīga lasīšanas veicināšanas aktivitāšu izmantošana Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas ekspertu piesaistīšanai)
  • Ogres Centrālajā bibliotēkā (iesaiste lasīšanā, cieši sadarbojoties ar visām pilsētas izglītības iestādēm un regulāra lasīšanas semināru, nodarbību organizēšana)
  • Rīgas Ziepniekkalna sākumskolas bibliotēkā (Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas pārdomāta un veiksmīga integrēšana mācību procesā)
  • Riebiņu novada centrālajā bibliotēkā (lasīšanas resursu un aktivitāšu efektīva izmantošana Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā 2018)

2018. gada programmas dalībnieki latviešu diasporas centros, kas izceļas ar izdomas bagātiem pasākumiem un kur piedalās liels dalībnieku skaits:

  • Latviešu valodas un kultūras skola "Auseklis" Cīrihē/Bāzelē, kas saņem atzinību par literatūras vakaru organizēšanu un kopīgu lasīšanas tradīciju ģimenē veicināšanu
  • Latviešu valodas un kultūras skola "Kodoliņš" Varšavā, kas saņem atzinību kā jaunākā un aktīvākā diasporas dalībniece lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija"

Lielo lasīšanas svētku norisi atbalstīja LR Kultūras ministrija, LNB, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, AS "Tallink Latvija", uzņēmums "Brain Games", AS "Laima", kā arī programmā iesaistītās izdevniecības. Tāpat kā pagājušajā gadā arī šoreiz bērniem piedāvājām īpašu muzeju programmu, kuru atbalstīja Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Mākslas muzejs "Rīgas Birža", Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Kara muzejs, Modes muzejs, muzejs "Rīgas Jūgendstila centrs" un LNB. Palīgu rindās bija arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

FOTO GALERIJA
BĒRNU, JAUNIEŠU UN VECĀKU ŽŪRIJA

 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālās bibliotēka
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tālr.: 29492456
www.lasamkoks.lv