"Neredzamā bibliotēka": lekcija par Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrību un tās vēsturisko kolekciju likteņiem

27/12/2019
Izdrukāt
Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrības bibliotēkas direktora kabinets, ap 1912. Herdera institūta Marburgā krājums
Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrības bibliotēkas direktora kabinets, ap 1912. Herdera institūta Marburgā krājums
1

Trešdien, 8. janvārī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Draugu telpā (1. stāvā) izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programmas ietvaros par Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrības bibliotēkas vēsturi stāstīs izstādes kuratore, LNB pētniece un vēsturniece Kristīne Zaļuma, savukārt vēsturniece Rasa Pārpuce-Blauma (Berlīne, Vācija) ļaus iepazīt organizācijas kolekciju likteni ārpus Latvijas. Ieeja bez maksas.

Pirms lekcijas, plkst. 17.00, interesenti aicināti uz kuratores Kristīnes Zaļumas vadītu ekskursiju izstādē "Neredzamā bibliotēka". Ieeja bez maksas, bet lūdzam atzīmēt savu dalību ekskursijā ŠEIT.

Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrība dibināta 1834. gadā, un tās statūtos kā viens no galvenajiem darbības virzieniem bija arī bibliotēkas veidošana. No 1890. līdz 1939. gadam biedrības bibliotēka un citas kolekcijas atradās Doma muzeja kompleksā (Palasta ielā 4). 1934. gadā Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrības bibliotēkas krājums bija sasniedzis aptuveni 70 000 sējumu. 1940. gada rudenī biedrības bibliotēka nonāca Valsts bibliotēkas pārziņā. Biedrības bibliotēkas un citu kolekciju liktenis būtiski atspoguļo Baltijas kultūras vērtību problemātiku vācbaltiešu izceļošanas laikā 1939. gadā un Otrā pasaules kara laikā. Mūsdienās kādreizējās Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrības bibliotēkas grāmatas un citu kolekciju priekšmeti glabājas gan atmiņas institūciju krātuvēs Latvijā, gan ārpus tās.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pavadošo pasākumu programmu veido priekšlasījumi un sarunas par LNB, kā arī citu Latvijas atmiņas institūciju vēsturiskajām kolekcijām. Izstāde, kas skatāma līdz 2020. gada 1. martam, LNB 100. gadskārtā vēlas izcelt to krājuma daļu, kas ir bibliotēkas sākotne. Krājums ietver daudznacionālus stāstus, vēsturiskās kolekcijas, notikumus, cilvēkus, vietas un dokumentus, kas sniedzas daudz tālākā pagātnē par bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un aptver visu Latvijas teritoriju.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programma norit valsts pētījumu programmas projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros.

Ar izstādi saistīto pasākumu cikls notiek sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību.

 

Papildu informācija:
Maija Uzula-Petrovska
Letonikas un Baltijas centra sektora vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: maija.uzula-petrovska@lnb.lv   
Tālr.: +371 29631741