"Neredzamā bibliotēka": Lekcija par Kurzemes bruņniecības bibliotēku un Popes muižas privātbibliotēku

10/01/2020
Izdrukāt
Kurzemes bruņniecības bibliotēkas grāmatas. Foto: Madara Gritāne, Latvijas Nacionālā bibliotēka
Kurzemes bruņniecības bibliotēkas grāmatas. Foto: Madara Gritāne, Latvijas Nacionālā bibliotēka
Popes muižas īpašnieka Karla fon Bēra (1836–1909) superekslibris. Latvijas Nacionālā bibliotēka
Popes muižas īpašnieka Karla fon Bēra (1836–1909) superekslibris. Latvijas Nacionālā bibliotēka
1
2

Trešdien, 22. janvārī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Draugu telpā (1. stāvā) izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programmas ietvaros izstādes kuratore, LNB pētniece un vēsturniece Kristīne Zaļuma stāstīs par Kurzemes bruņniecības bibliotēkas un Popes muižas privātbibliotēkas grāmatu krājuma neparastajiem likteņiem.

Pirms lekcijas plkst. 17.00 interesenti aicināti uz kuratores Kristīnes Zaļumas vadītu ekskursiju izstādē "Neredzamā bibliotēka". Dalība abos pasākumos bez maksas. Lūdzam atzīmēt savu dalību ekskursijā ŠEIT.

Par Kurzemes bruņniecības vajadzībām veidotu grāmatu krājumu un arhīvu ziņas ir jau no 1618. gada. 1911.–1912. gadā Kurzemes bruņniecības bibliotēkas krājumā bija aptuveni 11 000 sējumu, no kuriem 2540 sējumu bija senās bruņniecības bibliotēkas eksemplāri. Pēc Kurzemes bruņniecības korporācijas slēgšanas 1920. gadā daļa bibliotēkas krājuma nonāca Valsts bibliotēkas (tagad – LNB) krājumā.

Savukārt Popes muižas bibliotēkas vēsture, kuras sākotne meklējama 18. gadsimtā, saistīta ar fon Bēru dzimtu, kas vairākus gadsimtus bijusi viena no ievērojamākajām Kurzemes bruņniecības dzimtām. LNB krājumā identificētos Popes muižas bibliotēkas eksemplārus rotā atšķirīgas zeltā iespiestas īpašnieka monogrammas, bet grāmatu titullapā atrodams ekslibris – apaļš zīmogs ar dzimtas ģerboni, kurā attēlots lācis. Sākoties Pirmajam pasaules karam un turpinoties Latvijas Neatkarības karam, Popes muižas lielā bibliotēka pakāpeniski izkliedējās pa visu pasauli. Kādreizējās Popes muižas bibliotēkas eksemplāri glabājas ne tikai LNB, bet arī Tartu Universitātes bibliotēkas un privātpersonu krājumos.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pavadošo pasākumu programmu veido priekšlasījumi un sarunas par LNB, kā arī citu Latvijas atmiņas institūciju vēsturiskajām kolekcijām. Izstāde, kas skatāma līdz 2020. gada 1. martam, LNB 100. gadskārtā vēlas izcelt to krājuma daļu, kas ir bibliotēkas sākotne. Krājums ietver daudznacionālus stāstus, vēsturiskās kolekcijas, notikumus, cilvēkus, vietas un dokumentus, kas sniedzas daudz tālākā pagātnē par bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un aptver visu Latvijas teritoriju.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programma norit valsts pētījumu programmas projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros.

Ar izstādi saistīto pasākumu cikls notiek sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību.

 

Papildu informācija:
Maija Uzula-Petrovska
Letonikas un Baltijas centra sektora vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: maija.uzula-petrovska@lnb.lv   
Tālr.: 29631741