"Neredzamā bibliotēka": lekcija par Cēsu Dzimtenes pētīšanas biedrības krājumu un Braslavas muižas bibliotēku

22/10/2019
Izdrukāt
Cēsu pilsētas Tirgus laukums, pa labi "Harmonijas" nams. LNB krājums, Cēsu Dzimtenes pētīšanas biedrības kolekcija
Cēsu pilsētas Tirgus laukums, pa labi "Harmonijas" nams. LNB krājums, Cēsu Dzimtenes pētīšanas biedrības kolekcija
Braslavas muižas bibliotēkas grāmatas, 2019. LNB krājums. Foto: Madara Gritāne
Braslavas muižas bibliotēkas grāmatas, 2019. LNB krājums. Foto: Madara Gritāne
1
2

Trešdien, 30. oktobrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Draugu telpā (1. stāvā) izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programmas ietvaros notiks izstādes kuratores, LNB pētnieces un vēsturnieces Kristīnes Zaļumas lekcija, kas ļaus iepazīt divas LNB vēsturiskās kolekcijas – Cēsu Dzimtenes pētīšanas biedrības (Gesellschaft für Heimatkunde in Wenden) bibliotēku un Braslavas (Breslau) muižas privātbibliotēku. Pirms lekcijas plkst. 17.00 interesenti aicināti uz Kristīnes Zaļumas vadītu ekskursiju izstādē "Neredzamā bibliotēka". Dalība abos pasākumos bez maksas.

Lūdzam atzīmēt savu dalību ekskursijā ŠEIT.

LNB glabājas nozīmīga Cēsu Dzimtenes pētīšanas biedrības krājuma daļa, kurā atrodas dažāda veida materiāli – fotogrāfijas, dokumenti, rokraksti, periodiskie izdevumi un grāmatas. No Cēsu Dzimtenes pētīšanas biedrības krājuma LNB nonākusi ārsta Ernsta Vilhelma Drimpelmana (Drümpelmann, 1760–1830) grāmata, kurā starp daudziem Baltijas putniem publicēts arī viņa zīmētais pupuķis, kas 2019. gadā kļuvis par LNB simtgades simbolu.

Braslavas muižas bibliotēkas grāmatās četrās paaudzēs atklājas fon Ceimernu-Lindenstjernu (von Ceumern-Lindenstjerna) dzimtas vēsture. Aplūkojot kādreizējās muižas bibliotēkas krājuma identificētos eksemplārus, par kaislīgāko bibliofilu Braslavas muižā uzskatāms barons Oto Burhards Bernhards fon Ceimerns-Lindenstjerna (1832–1901), kura aizrautību vēlāk mantoja viņa dēls Kaspars Burhards Erihs (1873–1917).

Daļu Braslavas muižas bibliotēkas grāmatu eksemplāru, kas Pirmā pasaules kara (1914–1918) laikā nonāca krātuvēs ārpus muižas īpašuma, 20. gadsimta 20. gadu sākumā īpašnieki atguva un no Latvijas aizveda. Virkne šīs kolekcijas īpašnieku nepieprasīto grāmatu eksemplāri Latvijas Nacionālās bibliotēkas īpašumā nonāca laikposmā no 1920. līdz 1922. gadam, un tās krātuvēs glabājas joprojām.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pavadošo pasākumu programmu veido priekšlasījumi un sarunas par LNB, kā arī citu Latvijas atmiņas institūciju vēsturiskajām kolekcijām. Izstāde, kas skatāma līdz 2020. gada 1. martam, LNB 100. gadskārtā vēlas izcelt to krājuma daļu, kas ir bibliotēkas sākotne. Krājums ietver daudznacionālus stāstus, vēsturiskās kolekcijas, notikumus, cilvēkus, vietas un dokumentus, kas sniedzas daudz tālākā pagātnē par bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un aptver visu Latvijas teritoriju.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programma norit valsts pētījumu programmas projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros.

Ar izstādi saistīto pasākumu cikls notiek sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību.

 

Papildu informācija:
Maija Uzula-Petrovska
Ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" projektu vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: maija.uzula-petrovska@lnb.lv
Tālr.: +371 29631741