Nacionālajā bibliotēkā uzstāsies Latvijas stāstnieki

20/11/2019
Izdrukāt
Nacionālajā bibliotēkā uzstāsies Latvijas stāstnieki
Nacionālajā bibliotēkā uzstāsies Latvijas stāstnieki
1

29. novembrī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Virtakas klasē norisināsies Latvijas stāstnieku koncerts "Pasakas, nostāsti, spoku stāsti...". Šī ir reta iespēja Rīgā vienkopus redzēt un dzirdēt stāstniekus no daudziem Latvijas novadiem – cilvēkus, kas apzināti kopj mutvārdu stāstīšanas tradīcijas, organizē stāstnieku festivālus un daudzus citus stāstīšanas pasākumus, piedalās UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas "Stāstu bibliotēku" tīklā, ir talantīgi un aizrautīgi stāstnieki. Skanēs pasakas, neparasti gadījumu un piedzīvojumu stāsti, būs arī baisi spoku stāsti – literārajā valodā un dialektos, ar nelieliem muzikāliem iestarpinājumiem. Ieeja bez maksas.

Pasākums paredzēts galvenokārt pieaugušajiem, bet piemērots arī bērniem un pusaudžiem.

Uzstāsies Inita Šalkovska un Mikus Čavarts no Auļukalna, Liesma Lagzdiņa un Ina Celitāne no Kuldīgas, Sanda Salmiņa no Cēsīm, Aelita Ramane no Pilsrundāles, Ārija Klēvere no Ventspils, Vilhelmīne Jakimova no Preiļiem, Anita Krūmiņa-Štikāne no Doles salas, Anete Karlsone no Ļaudonas, Agita Lapsa no Valmieras, Aelita Punkstiņa no Ēveles, Agrita Gruzdiņa no Rūjienas, Inguna Radziņa no Jūrmalas, Ivita Kalnozola-Kalsere ("Pasaku ragana") no Sēmes, Normans Graustiņš no Baldones, Toms Treibergs un Pauls Anšics no Rīgas. Ar stāstniekiem iepazīstinās Latviešu folkloras krātuves pētnieks Dr. philol. Guntis Pakalns.

2019. gada nogalē apaļas jubilejas ir ievērojamākajiem latviešu "pasaku vīriem": "pasaku tēvam" Ansim Lerhim-Puškaitim 2. septembrī – 160, "Latviešu pasaku un teiku" (1925–1937) 15 sējumu sastādītājam Pēterim Šmitam 25. decembrī – 150, padomju laika pasaku izlašu un "Latviešu pasaku tipu rādītāja" (1977) autoram Kārlim Arājam 20. decembrī – 90. Un latviešu pasaku ķēniņam Kārlim Skalbem 7. novembrī – 140. Latvijas stāstnieku asociācija izsludinājusi šo gadu par Pasaku gadu, aicinot īpaši šī gada rudenī stāstīt pasakas gan ģimenē, gan publiskos pasākumos, gan sociālajos tīklos.

Jau vairāk nekā 20 gadus Latvijā strādāts pie mutvārdu stāstīšanas tradīciju saglabāšanas un aktualizēšanas. Kopš 1997. gada notiek konkurss "Teci, teci, valodiņa" bērniem no folkloras kopām, ar 2007. gadu aizsākta reģionālo stāstnieku festivālu tradīcija, no 2010. gada darbojas UNESCO LNK tīkls "Stāstu bibliotēkas". Stāstniecības tradīciju kopēji Latvijā koncentrē uzmanību nevis uz atsevišķu profesionālu stāstnieku priekšnesumiem, bet uz stāstnieku kopienu veidošanu, kur jebkurš var iesaistīties gan kā klausītājs, gan kā stāstītājs.

 

Informāciju sagatavoja:
Guntis Pakalns
E-pasts: 1859@inbox.lv