Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma izstāde "Baltijas valstu dizaina izcilības"

17/02/2016
Izdrukāt
An&Angel DECO stikla trauki (Latvija)
An&Angel DECO stikla trauki (Latvija)
Hoom saunas krāsns (Igaunija)
Hoom saunas krāsns (Igaunija)
Reed Muse 3C plašu atskaņotāja pacēlājmehanisms (Lietuva)
Reed Muse 3C plašu atskaņotāja pacēlājmehanisms (Lietuva)
1
2
3

No 22. līdz 28. februārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva zālē skatāma izstāde "Baltijas valstu dizaina izcilības". Izstāde sniedz ieskatu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas dizaineru darbos, kas pēdējās desmitgades laikā ieguvuši balvas vai īpašās atzinības apbalvojumus starptautiskajā dizaina konkursā "Red Dot". Ieeja bez maksas.

"Red Dot" balva ir viena no pasaules nozīmīgākajām starptautiskajām atzinībām. To ik gadu rīko Ziemeļreinas-Vestfālenes Dizaina centrs Esenē (Vācija). Balvas mērķis ir sniegt atzinību par izciliem dizaina darbiem un parādīt dizaina attīstības virzienus un tendences. Kopš 1955. gada balva tiek piešķirta plaša spektra dizaina darbiem, iekļaujot gan modes, sadzīves aprīkojuma, mēbeļu, gan elektronikas un automomašīnu dizaina produktus. Pieteikumus balvai var iesniegt trīs lielās disciplīnās – Red Dot balva: produktu dizains, Red Dot balva: komunikāciju dizains un Red Dot balva: dizaina koncepts ("Red Dot Award: Product Design", "Red Dot Award: Communication Design", "Red Dot Award: Design Concept").

Konkurence balvas iegūšanai ir ārkārtīgi liela. Par to liecina 2015. gadā vien 56 valstu dalībnieku 4928 iesniegtie pieteikumi 31. kategorijā. Žūrijas komisijā, kas izvērtē iesniegtos pieteikumus, ir gan starptautiski atzīti dizaineri, gan nozares žurnālisti un mācībspēki. Tas ļauj uzskatāmi monitorēt dizaina attīstības tendences un noturēt balvas augstos kvalitātes standartus.

Baltijas valstu dizaineri arvien biežāk izvēlas piedalīties starptautiski nozīmīgos dizaina konkursos, jo iegūtās balvas veicina ne vien starptautisku atpazīstamību, bet sniedz iespēju savus produktus veiksmīgi mārketēt pasaules tirgos. Latvijā "Red Dot" balvu ieguvuši: An&Angel stikla trauki, RigaChair, sēdmēbeles Clicquishere, drēbju pakaramie, savukārt, Igaunijā viens no pirmajiem balvas ieguvējiem pēc neatkarības atjaunošanas kļuva igaunis Martins Pērns (Martin Pärn), kurš balvu saņēma 1997. gadā par saliekamu biroja galdu. Igaunija var lepoties arī ar visai neseniem sasniegumiem – Mihela Mazo (Mihkel Masso) radītā saunas krāsns īpašo atzinību ieguva 2015. gadā, bet iepriekšējos gados balvas saņēmuši – Kaidi Plūmipū (Kaidi Ploomipuu, Narma) par grīdas segumu, Jūlija Marija Kinnapa (Julia Maria Künnap, Mari) par bērnu krēslu, un, arī 2007. gadā atzinīgi novērtēta grafikas identitāte restorānam Kaerajaan, ko veidojis Hannes Unts (Hannes Unt, Lovevool). Balvas vai īpašās atzinības apbalvojumus saņēmušie Lietuvas dizaina produkti: EMKO galds (balva) un plaukts (īpašā atzinība), MyFeltBoots – apavi (īpašā atzinība), Contraforma (balva) par mēbeļu komplektu LOGO, Grigo par melnozola grīdas segumu, Tonearms par plašu atskaņotāja pacēlājmehānismu. 

Izstāde atvērta Latvijas Nacionālās bibliotēkas vestibila zālē, Mūkusalas ielā 3, Rīgā, darbdienās no 9:00 līdz 20:00, sestdien, svētdien no 10:00 līdz 17:00.

Izstādes veidotāji: DIC, iekārtojums: dizaina birojs "Pieci Ezeri".

Atbalsta: VKKF, īpašs paldies: Audrone Drungilaite, Dizainoforumas, Maris Takk, Eesti Disainikeskus.

 

Informāciju sagatavoja:
Daina Vītoliņa
Dizaina informācijas centrs
E-pasts: daina.vitolina@dic.lv