Nacionālajā bibliotēkā apskatāma mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcijas izstāde

23/12/2016
Izdrukāt
Nacionālajā bibliotēkā apskatāma mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcijas izstāde
Nacionālajā bibliotēkā apskatāma mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcijas izstāde
1

Jau otro gadu Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbojas ar Borisa un Ināras Teterevu fondu, lai īstenotu trīs gadu projektu LNB krājuma papildināšanai ar augstvērtīgām mākslas grāmatām, katalogiem un filmām par mākslu. Topošā jaunieguvumu kolekcija uzsver izcilu personību lomu mākslas vēsturē un mūsdienu mākslā, sākot ar renesansi un beidzot ar 21. gs., tostarp – ietverot resursus par  laikmetīgās mākslas autoru radošo sasaisti ar vecmeistariem. Jaunieguvumu kolekcijas izstāde "Izcilie mākslas meistari: pagātne un mūsdienas" līdz 2017. gada 20. februārim apskatāma LNB 4. stāvā – Konrāda Ubāna Mākslas lasītavā un Audiovizuālajā lasītavā. Ieeja bez maksas.

2015. gadā, pateicoties projektam, LNB krājums ieguva 163 kvalitatīvus mākslas izdevumus un 160 filmas par mākslu, kas bija pamats jaunas audiovizuālas kolekcijas veidošanai. 2016. gadā kolekciju papildinājušas 185 jaunas grāmatas par mākslu un 46 filmas, tostarp pop art mākslas klasiķa Endija Vorhola (Andy Warhol) filmu antoloģija (11 DVD izdevumi). Filmu kolekcija atbilstoši projekta šī gada saturam ir papildināta arī ar filmām par Itālijas un Spānijas mākslu un māksliniekiem, t. sk. filmu par Vatikāna muzeja mākslas kolekciju, kā arī vairākām jaunām filmām no sērijām Art21: art in the 21st century un Architectures (6, 7, 8), kas papildina jau esošo krājumu.  

Projekta otrajā gadā fokusā ir Itālijas, Spānijas un Krievijas māksla. Īpaši jāpiemin Krievijas ievērojamāko muzeju un mākslas institūciju publikācijas (Puškina Tēlotājmākslas muzejs, Tretjakova galerija, Valsts Krievu muzejs, Maskavas Laikmetīgās mākslas muzejs, Laikmetīgās mākslas muzejs "Garāža") – muzeju kolekciju katalogi, mākslas katalogi un pētījumi par kolāžu, performanci, laikmetīgo mākslu Krievijā.

Tā kā Borisa un Ināras Teterevu fonds aktīvi atbalsta jaunu, oriģinālu mākslas darbu eksponēšanu publiskajā telpā Rīgā, starp jauniegūtajiem izdevumiem ir virkne publikāciju arī par šo tēmu (public art). Vēl vienu satura akcentu veido E. Vorhols, viņa ietekme uz jaunāku paaudžu laikmetīgajiem māksliniekiem 21. gs.

Iepriekš minētie satura akcenti visspilgtāk atspoguļojas izdevumos, kuru centrā ir mākslinieka personība. Šogad izstāde piedāvā iepazīties ar jauniem pētījumiem un katalogiem par Itālijas un Spānijas vecmeistariem (Leonardo da Vinci, Domenico Ghirlandaio, Pisanello, Piero della Francesca, Pontormo, Bronzino, Veronese; Zurbaran, Francisco Goya, Joan Miró, Pablo Picasso); izcilām Krievijas pagātnes un mūsdienu mākslas personībām (Ivan Aivazovsky, Valentin Serov, Vera Muhina, Ilya Kabakov, Erik Bulatov, Dmitri Gutov); popārta klasiķiem (Andy Warhol, Claes Oldenburg, Roy Lichtenstein, David Hockney, Gilbert and George, Jeff Koons); spilgtiem māksliniekiem, kas veidojuši starptautiski pazīstamus darbus publiskā telpā (Andy Goldsworthy, Antony Gormley, Christo, Isa Genzken).

Grāmatas un mākslas katalogi (PDF)
Filmas par mākslu un māksliniekiem (PDF)

Projektu finansē Borisa un Ināras Teterevu fonds.