Nacionālajā bibliotēkā apskatāma izcilu mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcija

13/10/2017
Izdrukāt
Nacionālajā bibliotēkā apskatāma izcilu mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcija
Nacionālajā bibliotēkā apskatāma izcilu mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcija
1

Šī gada oktobrī ir noslēdzies Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Borisa un Ināras Teterevu fonda trīs gadu sadarbības projekts "Izcilie mākslas meistari: pagātne un mūsdienas". Projekta mērķis – papildināt LNB krājumu ar augstvērtīgām mākslas grāmatām, katalogiem un filmām par mākslu. Saturiski kolekcijā uzsvērta izcilu personību loma mākslas vēsturē un mūsdienu mākslā, laikmetīgās mākslas radošā sasaiste ar vecmeistariem. Kopumā, pateicoties  Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītajam projektam, LNB krājums trīs gadu laikā ir ieguvis 570 jaunus mākslas izdevumus un 235 dokumentālās filmas par mākslu.

Līdzīgi kā divos iepriekšējos gados aicinām iepazīties arī ar projekta trešā gada jaunieguvumu kolekciju – LNB 4. stāvā, Konrāda Ubāna Mākslas lasītavā un Audiovizuālajā lasītavā. Kolekcijas izlase bez maksas būs pieejama un apskatāma līdz 2018. gada 31. martam.

Projekta noslēdzošajā gadā fokusā ir Francijas, Austrumeiropas un Ziemeļvalstu māksla. Francijas bagātais mākslas mantojums pārstāvēts ar pēdējos gados izdotām grāmatām un katalogiem par 18. un 19. gs. mākslu, atsevišķiem virzieniem, ievērojamiem mākslas klasiķiem un mūsdienu māksliniekiem (Edmé Bouchardon, Claude Lorrain, Francois Boucher, Guihelm Houdon, Nicolas Poussin, Hubert Robert, Fréderic Bazille, Gustave Caillebotte, Theofire Rousseau, Henri Rousseau, Jean-Léon Gérôme, Édouard Manet, Claude Monet, Pierre-August Renoir, Paul Cézanne, Georges Braque, Francis Picabia, Pierre Soulages, Sophie Calle, Daniel Buren), kā arī lielāko muzeju kolekciju un pēdējo gadu vērienīgāko mākslas izstāžu katalogiem (Luvra, Pompidū centrs, Orsē muzejs u.c.). Īpaši jāpiemin trīs sējumu Luvras muzeja vēsture – pētījums, kas tapis vairāk nekā 10 gadu garumā un vispusīgi atspoguļo vienas no pasaulē  ievērojamākās mākslas institucijas tapšanas gaitu (Histoire du Louvre, 3 Vol. (2016).

Vairāki izdevumi piedāvā ieskatu Austrumeiropas mūsdienu mākslas procesos, piemēram, vērienīgās izstādes, kura 2010. gadā notika Pompidū centrā, Parīzē, katalogs. Promises of the Past: a discontinuous history of art in former Eastern Europe.

Nozīmīgs papildinājums krājumam ir grāmatas un katalogi par Ziemeļvalstu mākslu, it īpaši 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā (Nordic art: the modern breakthrough 1860-1920 (2012), Nordic Painting: The Rise of Modernity / Alsen, Katharina; Annika Landmann (2016), Stories of Finnish art (2016) u.c.).

Arī šogad jaunieguvumu klāstā ir jauni pētījumi un katalogi par Itālijas, Spānijas, Vācijas, ASV, Krievijas un citu valstu ievērojamiem mākslas klasiķiem un mūsdienu personībām (Giotto, Hieronymus Bosch, Lucas Cranach, Sandro Botticelli, Raphael, Jusepe de Ribera, Canaletto, Joaquín Sorolla, Egon Schiele, Odilon Redon, Paul Klee, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, René Magritte, Mark Rothko, Jean Tinguely, David Hockney, Robert Rauschenberg, Andy Warhol, Walter de Maria, Yayoi Kusama, Erik Bulatov, Ilya Kabakov, Luc Tuymans, Douglas Gordon, Tony Oursler, Matthew Barney, Mona Hatoum, Pipilotti Rist u.c.), kā arī izdevumi par spilgtiem māksliniekiem, kas veidojuši starptautiski pazīstamus darbus publiskā telpā (Richard Long, Jaume Plensa).

Projekts ir devis iespēju ļoti operatīvi iegādāties un piedāvāt LNB lasītājiem lielāko starptautisko mūsdienu mākslas notikumu šogad – 57. Venēcijas biennāles, documenta 14 un Skulptur Projekte Münster 2017 – katalogus un citas publikācijas. Savukārt labāk orientēties mūsdienu mākslas procesos un vērtībās palīdzēs apkopojoša rakstura izdevumi, piemēram, 100 Works of Art That Will Define Our Age / Kelly Grovier (2016), American art of the 20th-21st centuries / Erika Doss (2017), Biennials, Triennials, and documenta: the exhibitions that created contemporary art / Charles Green, Anthony Gardner (2016), Vitamin P3: New Perspectives in Painting (2016) u.c.

Filmu kolekcija šogad papildināta ar 34 filmām, tostarp sēriju Exibition on screen – daļu no sērijas filmām ciklā "Exibition on screen – pasaules mēroga izstādes uz lielā ekrāna" varēja noskatīties arī nesen kino "Citadele". Koncentrētu ieskatu lielāko mākslas muzeju kolekcijās piedāvā sērija 1000 masterworks (Luvras muzejs, Pompidū centrs, Ermitāža Sanktpēterburgā, Modernās mākslas muzejs Ņujorkā u.c.). Būtiska jaunieguvumu klāstā ir filma par Marku Rotko (Rothko: Un humaniste abstrait = An abstract humanist (2006)), kā arī filmas par Anselm Kiefer, Bill Viola, Jeff Koons.

Grāmatas un mākslas katalogi (PDF)
Filmas par mākslu un māksliniekiem (PDF)

Pateicamies par lielisko sadarbību projektu finansētājam – Borisa un Ināras Teterevu fondam!

 

Papildu informācija:
Aivija Everte
Krājuma attīstības vadītāja
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: aivija.everte@lnb.lv
Tālr.: +371 67716005