Nacionālā bibliotēka ieskaņojusi žurnāla "Dadzis" humoreskas

07/04/2017
Izdrukāt
Attēlā izmantots U. Mežvilka zīm. "Miķelis Pūpēdis sēdē". Dadzis, Nr. 9 (01.05.1957.), 8.–9. lpp.
Attēlā izmantots U. Mežvilka zīm. "Miķelis Pūpēdis sēdē". Dadzis, Nr. 9 (01.05.1957.), 8.–9. lpp.
1

Sagaidot aprīli – joku un smieklu mēnesi, – kā arī atzīmējot žurnāla "Dadzis" 60. jubileju, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) ir ierakstījusi žurnāla humoreskas LNB darbinieku lasījumā. No 29. marta līdz 7. aprīlim ieskaņotie stāsti bija klausāmi Latvijas Radio 1 rīta programmā "Labrīt", bet šobrīd piedāvājam Jums tos dzirdēt portāla "LSM.lv" ARHĪVĀ.

10 lasījumu sēriju 29. marta rītā atklāja LNB ierakstu studijas režisors un idejas autors Renarts Braufmanis. Humoresku lasījumos piedalījās: juriste Evija Kļaviņa, Bibliogrāfijas institūta galvenā bibliotekāre Sintija Krastiņa, Biroja vadītāja Solveiga Ķīkule, Uzziņu un informācijas centra bibliogrāfe Liene Mukāne, Komunikācijas departamenta direktore Ieva Laizāne, koncertprogrammu projektu vadītājs Egils Štāls, sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts, norišu koordinators Pauls Siliņš un Attīstības departamenta direktors Uldis Zariņš.

R. Braufmanis stāsta par projekta idejas rašanos: "Šī iecere radās nejauši, jo atcerējos, ka bērnībā man patika šķirstīt gan "Dadža" žurnālus, gan gadagrāmatas. Ātri vien vēsturiskos izdevumus sameklēju bibliotēkas portālā "periodika.lv". Dažus izkopēju un, bērnības atmiņu vadīts, parādīju draugiem. Jokojoties sākām žurnāla stāstiņus lasīt lomās un tas izklausījās ļoti labi. Tā kā Nacionālās bibliotēkas skaņu ierakstu studijā, piedaloties darbiniekiem, ir izveidota t.s. balsu banka, piedāvāju vairākiem interesentiem "Dadža" stāstus ierunāt. Mēs sadalījām žurnālus pēc to izdošanas perioda pa desmitgadēm, sniedzot iespēju katram kolēģim izvēlēties stāstu un laika posmu, kurš pašiem šķiet saistošs. Kopumā, "Dadzī" jokots par aptuveni četrām tēmām - ģimenes attiecībām, deficītu, pļēgurošanu darbavietās, kā arī politiku. Kaut arī daudzi joki ir vienveidīgi, tomēr, materiālu izsijājot, izdevās atrast pārlaicīgu un arī mūsdienās aktuālu humoru. Jāpiebilst, ka lielākā daļa bibliotēkas darbinieku studijas ierakstā piedalījās pirmo vai otro reizi, līdz ar to arī viņiem šis process bija gan lielisks piedzīvojums, gan pieredzes skola. Esam gandarīti, ka projektu varējām īstenot sadarbībā ar Latvijas Radio, tādējādi sniedzot iespēju par "Dadža" kultūras mantojumu uzzināt plašākai auditorijai. Ceram patīkamo sadarbību turpināt arī nākotnē!"

Gan radio ēterā atskaņotie, gan neatskaņotie humoresku ieraksti tiks apkopoti un būs pieejami LNB krājumā, kā arī tiks nodoti Latvijas Neredzīgo bibliotēkas fonotēkai.

Uzziņai:
Humora un satīras žurnāls "Dadzis" bez pārtraukuma iznāca no 1957. līdz 1995. gadam. Pēc desmit gadu pārtraukuma "Dadzis" pie lasītājiem nonāca atkal 2005. gadā un turpināja iznākt līdz 2008. gadam. Žurnālu izdeva izdevniecība "Humora institūts".

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tel.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv