"Melnās mākslas darbnīcas" meistardarbnīcu un lekciju programma 2018. gadā

03/01/2018
Izdrukāt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

2018. gada janvārī un februārī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstādē "Melnās mākslas darbnīca" (1. stāvā, izstāžu zālē I) notiks plaša praktisko meistardarbnīcu, lekciju un ekskursiju programma. Aicinām iepazīt izstādi, dažādas iespiedtehnikas un iespieddarbus!

Lūdzam ņemt vērā, ka dalība pasākumos iespējama tikai ar iepriekšēju pieteikšanos (e-pasts: gramata.latvija@lnb.lv; tālr.: 26420065). Dalības maksa darbnīcās – 3 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1 EUR. Ekskursijas, lekcijas, diskusijas – bez maksas.

10. janvārī plkst. 17.00 litogrāfijas darbnīca "Labs suns!" grafiķes un grafikas restauratores Ausmas Šmites vadībā.
Darbnīcā būs iespējams iepazīties ar litogrāfijas vēsturi un tehniku. Katrs dalībnieks varēs izmēģināt zīmēšanu uz kaļķakmens plāksnes. Dalība no 16 gadu vecuma. Maksimālais dalībnieku skaits – 8.

11. janvārī plkst. 10.00 ekskursija uz kartona iepakojuma ražošanas uzņēmumu "VG Kvadra Pak", AS.
Iespēja apmeklēt kartona iepakojuma ražošanas uzņēmumu "VG Kvadra Pak", AS un ar darbinieku laipnu atļauju iepazīt ražotnes darbu visā tā daudzveidībā. Maksimālais dalībnieku skaits – 20.

17. janvārī plkst. 18.00 "Labākas grāmatas neredzīgajiem: iespiedtehnikas un izaicinājumi" – Mareka Matisona pieredzes stāsts.
Ieskats pieredzē, kas aizsākās 2015. gada novembrī, kad radās inovatīva iecere veidot 3D drukātas grāmatas cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Materiālu meklējumi, veidojot blakus produktus, kas spētu nodrošināt gala risinājumu, un investīciju piesaiste. Eksperimentu un pretestības pārpilns ceļš ar mērķi – trīsdimensiju drukas pielietojums ilustrācijām. Maksimālais dalībnieku skaits – 50.

20. janvārī plkst. 13.00 un 14.00 augstspiedumu darbnīcas "Zooloģiskais dārzs" kopā ar Lāsmu Pujāti-Stūri.
Darbnīcā bērni no 8 gadu vecuma varēs augstspieduma tehnikā iepazīst Aivara Neibarta dzejoļa "Zooloģiskais dārzs" varoņus un 60. "Bikibuka" grāmatiņai nodrukāt oriģinālo vāku ar jau gatavo linoleja klišeju, kā arī to papildināt ar paša darināto fona krāsas iespiedformu. Būs iespēja nodrukāt arī citus dzejoļa varoņus uz pašu darinātiem fona laukumiem. Maksimālais dalībnieku skaits katrā darbnīcā – 10.

24. janvārī plkst. 18.00 Jāņa Murovska lekcija "Sietspiede. Skata punkts".
Lekcijā iepazīstinās ar sietspiedes pielietojumu ikdienā, sniegs ieskatu tās tradicionālajās tehnoloģijās un ieskicēs, kādi ir iespējamie turpmākie radoši-tehnoloģiskie virzieni sietspiedes pielietojumam.
Maksimālais dalībnieku skaits – 50.

31. janvārī plkst. 18.00 Ulda Cerbuļa lekcija "Poligrāfijas terminu arheoloģija".
Kas raķešu pētniekam kopīgs ar naudas viltotājiem, kā Itālijas mazpilsētas nosaukums iekļuva krāsu bundžiņās, kāpēc dzelteno presi sauc par dzeltenu un kāpēc vispār tik bieži lietas nesauc īstajos vārdos?! Atbildes uz šiem jautājumiem un sakarībām sniegs Uldis Cerbulis.
Lekcija apvienos dažādus ar poligrāfiju saistītus stāstus, kuri sniegs ieskatu terminu izcelsmes vēsturē un šķetinās neskaidros terminoloģijas jautājumus. Maksimālais dalībnieku skaits – 50.

7. februārī plkst. 18.00 "3D druka: kas tā ir un kā tā attīstās" – uzņēmuma "Mass Portal pieredzes stāsts".
Latvijas pirmais 3D printeru izstrādātājs, ražotājs un izplatītājs "Mass Portal" stāstīs par 3D druku, tās iespējām un veidiem, kā arī iepazīstinās ar 3D drukas aktualitātēm pasaulē.
Maksimālais dalībnieku skaits – 50.

14. februārī plkst. 18.00 sietspiedes darbnīca "Svētku tērps Valentīndienai" kopā ar studijas "Luste" speciālistiem.
Darbnīcā būs iespējams darboties ar sietspiedes drukas tehniku, kas izmanto uz rāmja uzstieptu sietu. Tajā ar gaismošanas palīdzību tiek izveidots trafarets, kam, velkot pāri krāsu, iegūst novilkumu. Uz darbnīcu katrs dalībnieks aicināts ņemt līdzi savu apdrukājamu tekstila materiālu, vēlams gaišā krāsā un dabisku, ar sintētikas piejaukumu ne vairāk kā 40%. Darbnīcā to būs iespējams izrotāt atbilstoši mīlestības un drukas tematikai. Dalība no 10 gadu vecuma. Maksimālais dalībnieku skaits – 16.

15. februārī plkst. 16.00 ekskursija uz "Poligrāfijas grupa Mūkusala" ražotni.
Iespēja apmeklēt "Poligrāfijas grupa Mūkusala" ražotni ar 20 gadu pieredzi un uzzināt, kā uzņēmumā drukā laikrakstus, žurnālus, katalogus, reklāmas materiālus un citu poligrāfisko produkciju.
Maksimālais dalībnieku skaits – 17.

20. februārī plkst. 18.00 diskusija "Kas kaitē planētai vairāk – grāmata vai mākonis?" – vada poligrāfijas vēsturnieks Artis Ērglis.
Maksimālais dalībnieku skaits – 50.

21. februārī plkst. 18.00 Irēnas Bužinskas lekcija "Tipomontāža un fotomontāža Latvijas presē".
Lekcijā tiks sniegts ieskats Latvijas preses izdevumos "Dzīve", "Latvijas Pasts", "Signāls", "Skatuve", "Jaunais Cīrulītis" u. c., kuros šajā laikā tika izmantota tipomontāža un fotomontāža kā viena no izdevumu ilustrēšanas metodēm. Vienlaikus lekcijā varēs iepazīt mākslinieka Niklāva Strunkes veikumu šajā jomā.
Maksimālais dalībnieku skaits – 50.

24. februārī plkst. 13.00 dobspieduma darbnīca "Izskrāpē savu druku" Lauras Poles vadībā.
Darbnīcā varēs iemēģināt roku vienā no dobspieduma veidiem – sausās adatas tehnikā. Iepazīstot dobspieduma smalkumus, katrs dalībnieks izveidos savu klišeju jeb iespiedformu un varēs to drukāt uz Latvijas Mākslas Akadēmijas grafikas nodaļas dobspieduma preses. Maksimālais dalībnieku skaits – 10.

LNB izstādē "Melnās mākslas darbnīca" pirmoreiz Latvijā var vienkopus izstādē aplūkot un izmēģināt dažādas iespiedpreses un drukas iekārtas – no 19. gadsimta bostonpreses līdz mūsdienās Latvijā ražotam trīsdimensiju (3D) printerim. Ieeja bez maksas. Izstāde skatāma līdz 25. februārim.

 

Papildu informācija:
Tālr.: 26420065
E-pasts: gramata.latvija@lnb.lv