Lekcija par Valsts arhīva dibināšanu un tā fondu veidošanos

08/10/2019
Izdrukāt
Valsts arhīva direktors Jānis Bērziņš, arhīva viesiem izrādot Valsts arhīva krājuma vērtīgākos dokumentus, 1936. No Latvijas Valsts arhīva krājuma.
Valsts arhīva direktors Jānis Bērziņš, arhīva viesiem izrādot Valsts arhīva krājuma vērtīgākos dokumentus, 1936. No Latvijas Valsts arhīva krājuma.
1

Trešdien, 16. oktobrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Draugu telpā (1. stāvā) izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programmas ietvaros notiks Latvijas Nacionālā arhīva vadošās pētnieces paleogrāfijas speciālistes Enijas Rubinas lekcija "Valsts arhīva dibināšana un tā fondu veidošanās, 1919–1940". Pirms lekcijas plkst. 17.00 – interesanti aicināti uz kuratores Kristīnes Zaļumas vadītu ekskursiju izstādē "Neredzamā bibliotēka". Dalība abos pasākumos bez maksas.

1919. gadā Latvijas Ministru kabinets līdz ar citām nacionālas nozīmes kultūras institūcijām nodibināja arī Valsts vēsturisko arhīvu, par kura galveno uzdevumu kļuva vēsturisko dokumentu apkopošana. Arhīvu apzināšana un apkopošana bija svarīga ne tikai to vēsturiskās nozīmes dēļ, bet tie bija vitāli nepieciešami jaunās valsts politiskās saimnieciskās un tiesiskās dzīves pamatu radīšanai. Referātā Latvijas Nacionālā arhīva vadošā pētniece Enija Rubina apskatīs Valsts arhīva izveidošanu un ar to saistītās diskusijas. Lekcija ļaus palūkoties uz arhīva krājuma veidošanas procesu tā pirmajos divdesmit darbības gados, tostarp arhīva darbību regulējošo likumdošanu un ar to saistītajām problēmām, arhīvu reevakuāciju no Padomju Krievijas un Igaunijas, vācbaltiešu organizāciju arhīvu pārņemšanu un citiem procesiem.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pavadošo pasākumu programmu veido priekšlasījumi un sarunas par LNB, kā arī citu Latvijas atmiņas institūciju vēsturiskajām kolekcijām. Izstāde, kas skatāma līdz 2020. gada 1. martam, LNB 100. gadskārtā vēlas izcelt to krājuma daļu, kas ir bibliotēkas sākotne. Krājums ietver daudznacionālus stāstus, vēsturiskās kolekcijas, notikumus, cilvēkus, vietas un dokumentus, kas sniedzas daudz tālākā pagātnē par bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un aptver visu Latvijas teritoriju.

Izstāde "Neredzamā bibliotēka" un tās pasākumu programma norit valsts pētījumu programmas projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros.

Ar izstādi saistīto pasākumu cikls notiek sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību.

 

Papildu informācija:
Maija Uzula-Petrovska
Ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" projektu vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: maija.uzula-petrovska@lnb.lv
Tālr.: +371 29631741