Latvijas Nacionālajā bibliotēkā varēs izmēģināt iespiešanu ar bostonpresi

04/08/2016
Izdrukāt
Attēlā: Restauratore Ance Pudāne, poligrāfijas vēsturnieks Artis Ērglis un restaurators Kristaps Bukovskis "Ērenpreiss" restaurācijas darbnīcā, priekšplānā bostonprese. Foto: Toms Taukulis
Attēlā: Restauratore Ance Pudāne, poligrāfijas vēsturnieks Artis Ērglis un restaurators Kristaps Bukovskis "Ērenpreiss" restaurācijas darbnīcā, priekšplānā bostonprese. Foto: Toms Taukulis
1

29. augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāta pastāvīgā ekspozīcija "Grāmata Latvijā". Gaidot lielo notikumu, katru mēnesi stāstam par ekspozīcijas tapšanas gaitu un cilvēkiem, kuri pie tās strādā. Šī mēneša varoņi ir poligrāfijas vēsturnieks Artis Ērglis un restauratori Ance Pudāne un Kristaps Bukovskis. Ar viņu gādību ekspozīcijas nodarbību telpā jeb "Virtakas klasē" pēc dažiem mēnešiem savu vietu ieņems darba kārtībā esoša bostonprese, kuru apmeklētāji varēs izmēģināt ekspozīcijas nodarbību programmas ietvaros.

Izmērā nelielo, taču ap 400 kg smago presi Latvijas Nacionālajai bibliotēkai deponējis Latvijas Kara muzejs, kur tā kopš Nelegālās preses muzeja likvidācijas 20. gadsimta 90. gadu sākumā stāvēja krātuves telpās un apmeklētājiem nebija pieejama. Poligrāfijas vēsturnieks Artis Ērglis par iespiediekārtas vēsturi stāsta: "Tās sāka ražot 19. gadsimta vidū Bostonā, tāpēc arī iesauca par bostonpresēm, bet ražoja tās ļoti daudz kur. Lai arī prese ir smaga, izmērs nav īpaši liels, turklāt to var darbināt ar roku, tāpēc bostonpreses bija ļoti populāras arī kā mājas tipogrāfijas, ja vajadzēja nodrukāt vizītkartes, ielūgumus, kādas dziesmu lapiņas. Konkrēti šī prese ir ražota 19. gadsimta beigās Leipcigā. Unikālu to padara tas, ka tā ir drukājusi tepat Latvijā. To mēs zinām pilnīgi droši. Visticamāk, no sākuma kādā legālā tipogrāfijā, pēc tam, 20. gadsimta 20.–30. gados, tā pārgāja nelegālajā tipogrāfijā un drukāja proklamācijas."

Latvijā nevienam nav pieredzes šādu iekārtu restaurācijā. Ance Pudāne un Kristaps Bukovskis ikdienā strādā "Ērenpreiss" restaurācijas darbnīcā, kur dod jaunu dzīvi seniem velosipēdiem, un tipogrāfijas spiedi restaurēs pirmoreiz. Ance Pudāne stāsta par plānoto darbu: "Tā vairāk būs inženiertehniskā restaurācija, mazāk – vizuālā. Tas nozīmē, ka darīsim visu, lai spiede darbotos. Mums tas ir liels izaicinājums, jo nekad neesam restaurējuši iespiedpresi. Bet ir arī līdzības ar velosipēdu – tai ir primāra funkcionalitāte, lai var "braukt", šai gadījumā iespiest, arī daži elementi atgādina velosipēdu – apaļais rats, uz kura tiek uzklāta krāsa, daži kloķi un atsperes." Ance un Kristaps ir pētījuši spiedes darbības principus un ir gatavi šīs zināšanas, kā arī velosipēdu restaurācijā iegūto pieredzi pielietot, lai prese atkal drukātu.

Artis Ērglis uzsver, ka šī prese darbojas pēc tā paša augstspiedes principa kā Johana Gūtenberga (ap 1398-1468) izgudrotā grāmatu druka. Bostonpreses izmēģināšana ļaus apmeklētājiem, īpaši jauniešiem, grāmatniecības un poligrāfijas vēsturi iepazīt pašiem caur savu pieredzi.

 

Papildu informācija:
Inga Surgunte
Ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" projekta vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: inga.surgunte@lnb.lv
Tālr.: 67716183