Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāts mākslas darbs "Latvijas karogs"

10/05/2016
Izdrukāt
Foto: Toms Taukulis
Foto: Toms Taukulis
Foto: Toms Taukulis
Foto: Toms Taukulis
Foto: Toms Taukulis
Foto: Toms Taukulis
1
2
3

Šī gada 10. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā (2. stāvā), klātesot Latvijas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Gruzijas vēstniekam Latvijā Teimurazam Džandžalijam (Teimuraz Janjalia) un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vēstniecei Latvijā Nensijai Bikofai Petitai (Nancy Bikoff Pettit), tika atklāts un pastāvīgi deponēts lielizmēra mākslas objekts "Latvijas karogs". Gruzīnu izcelsmes amerikāņu mākslinieka Dāvida Datunas (David Datuna) veidotais mākslas darbs ir dāvinājums Latvijai 97. dzimšanas dienā.

"Šodien mēs saņemam kādu ļoti īpašu dāvanu. Mēs izstādām mākslas darbu, kur mūsu draugs izceļ mūs, godina mūsu valsti un vienu no mūsu valsts simboliem – karogu," teica Valsts prezidents R. Vējonis, izsakot pateicību gruzīnu māksliniekam D. Datunam par mākslas darba "Latvijas karogs" dāvinājumu Gaismas pilij.

Valsts prezidents atzīmēja, ka šis dāvinājums mums ļauj raudzīties pāri ikdienai un ieraudzīt sevi pasaules kontekstā, kā arī ļauj pateikties par draudzību un novērtēt draugus. Valsts prezidents izteica prieku, ka Latvijai dāvātais darbs atradīsies tieši LNB, kur būs pieejams apskatei visiem interesantiem. 

"Man bija patiess gods strādāt ar mākslas darbu "Latvijas karogs"! Tas bija interesants izziņas process, kas ir ļāvis man uzzināt vairāk par jūsu brīnišķīgo valsti un tās cilvēkiem, kā arī jūsu centieniem virzīties uz priekšu un būt brīviem. Es esmu pateicīgs Latvijas tautai, ka tā ir ļāvusi pieskarties savai dvēselei un tādējādi kļūt par daļu no jūsu valsts. Es izsaku dziļu pateicību prezidenta kungam un bibliotēkas direktora kungam personīgi," pausts D. Datunas rakstiskajā sveicienā pasākuma dalībniekiem.

"Esam gandarīti, ka pasaulē atzīti ārzemju mākslinieki popularizē un godina gan Latvijas vēsturi, gan kultūru, gan valsts simbolu. Šis dāvinājums ir unikāls gadījums, kas apliecina, ka mākslas izpausmes pārvar robežas un tuvina kā valstis un sabiedrības, tā arī kultūras. Latvijas Nacionālā bibliotēka rūpēsies, lai par šo faktu uzzinātu gan ikviens bibliotēkas viesis, gan cilvēki visā pasaulē!" LNB direktors Andris Vilks.

2015. gada novembrī festivāla "ART RIGA" atklāšanas pasākumā D. Datuna mākslas darbu pasniedza Valsts prezidentam. Atbilstoši Valsts prezidenta kancelejas iniciatīvai mākslas objekts tiek deponēts LNB.

Mākslas darba "Latvijas karogs" pamatā izmantotas pozitīvas un negatīvas optiskās lēcas, kas novietotas virs attēlu kolāžas, kurā redzami Latvijas vēsturē svarīgi notikumi, vietas un cilvēki cīņā par valsts brīvību.

Mākslinieks Dāvids Datuna ir dzimis 1974. gada 10. februārī Tbilisi, Gruzijā. Šobrīd viņš dzīvo un strādā Ņujorkā, ASV. D. Datuna ir guvis plašu atpazīstamību ar mākslas objektu sēriju "Miljonu viedokļi" (Viewpoints of Millions), kas pēta nacionālās identitātes simbolus un to nozīmes.

Šis dāvinājums īstenots sadarbībā ar starptautiskā mākslas festivāla "ART RIGA" organizatoriem G. Maksimovu un D. Viduleju.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv

Papildu informācija par mākslinieku:
Vladimirs Rešetovs
Mākslas festivāla "ART RIGA" koordinators
Tālr.: +371 29566740