Audiovizuālie izdevumi

Izdrukāt
Audiovizuālie izdevumi
Audiovizuālie izdevumi
1

Latvijas Nacionālās bibliotēkas audiovizuālajā krājumā glabājas viena no lielākajām publicēto skaņu ierakstu kolekcijām Latvijā, aptverot laika periodu no 20. gs. sākuma līdz mūsdienām. Krājumā pašlaik glabājas vairāk nekā 70 tūkstoši vienību — skaņu ieraksti (skaņuplates, audiokasetes, CD), video ieraksti (VHS, DVD, Blu-ray), multimēdiju izdevumi  (CD un DVD-ROM), kā arī  dažādi valodu mācību līdzekļu komplekti, grāmatas par skaņu ierakstu vēsturi, skaņas ierakstīšanu un atskaņošanu, digitālo audio, diskogrāfijas un skaņu ierakstu firmu katalogi, uzziņu literatūra kino nozarē, filmu rādītāji, kā arī nozares žurnāli.

Pirmos skaņu ierakstus bibliotēka iegādājās 1961. gadā, bet Fonotēkas nodaļa tika izveidota 1975. gadā.

Ievērojamu krājuma daļu veido tieši Latvijā izdotie audiovizuālie izdevumi, jo viens no LNB pamatmērķiem ir nodrošināt Latvijas izdevumu mūžsaglabāšanu un pieejamību. Tāpat nozīmīgi ir ārzemēs izdotie skaņu un video ieraksti ar Latvijas komponistu mūziku vai Latvijas izpildītāju piedalīšanos, kā arī trimdas latviešu izdevumi.

Skaņu ierakstu lielāko daļu sastāda klasiskās mūzikas ieraksti (latviešu, Rietumu, krievu klasiskā mūzika). Plaši pārstāvēti ir firmas "Melodija" ieraksti skaņuplatēs, tāpat pieejami arī ārzemju firmu skaņu ieraksti, kā piemēram "Harmonia Mundi" Eiropas klasiskās mūzikas, īpaši franču mūzikas kolekcija, "Teldec" J.S. Baha garīgo kantāšu akadēmiskais izdevums, "Wergo" 20. gs. avangards, u.c.

Īpaša kolekcijas daļa ir vēsturiskās 20. gs. pirmās puses šellaka skaņuplates, kur pārstāvētas tādas skaņu ierakstu kompānijas kā Bellaccord Electro, His Master’s Voice, Bonophon, Parlophon, Homocord, u.c. Šīs skaņuplates var noklausīties digitālās bibliotēkas kolekcijā "Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti".

2012. gadā saņemts liels dāvinājums ar Riharda Vāgnera operu ierakstiem diskos un skaņuplatēs, kas aptver vairāk kā pusgadsimta laikā izdarītus ierakstus un visdažādākos izpildītājus. Pateicoties Knuta Skujenieka dāvinājumam 2014. gadā, skaņu ierakstu krājums ir papildinājies ar dažādu pasaules tautu mūzikas ierakstiem.

Lai gan lielāko daļu no skaņu ierakstu krājuma sastāda mūzika, ir arī audiogrāmatas, lugu ieraksti, dabas skaņas un trokšņi.

Video ierakstu kolekcijas saturs ir ļoti daudzveidīgs – ir gan Latvijas un citu valstu mākslas, dokumentālās, animācijas filmas, gan operas, baleta un koncertu ieraksti, kā arī mūzikli un muzikālās filmas. Pēdējos gados krājums tiek mērķtiecīgi papildināts ar filmām, kas kļuvušas par kino klasiku, kā, piemēram, izcilākie mēmā kino paraugi, franču jaunā viļņa kino, pasaules ievērojamāko režisoru filmu kolekcijas.

Digitālajā bibliotēkā ir pieejama "Latvijas vēsturisko skaņu ierakstu kolekcija", kur iespējams noklausīties gan dažādus vēsturiskus balss ierakstus, piemēram, Kārļa Ulmaņa runu Rīgas Radiofonā neilgi pēc apvērsuma, kā arī Marisa Vētras un citu populāru Latvijas dziedoņu iedziedātās operu ārijas un populāras dziesmas, dažādus humoristiskus skečus, u.c. Regulāri ar skaņu ierakstiem tiek papildināts LNB SoundCloud konts.
 

AUDIOVIZUĀLĀ LASĪTAVA