Klusuma un meditācijas istabas programma maijā un jūnijā

14/05/2019
Izdrukāt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Klusuma un meditācijas istabas (4. stāvā) pasākumu programma 2019. gada maijā un jūnijā. Dalība bez maksas. Iepriekš pieteikties nav nepieciešams.

 
15. maijā plkst. 18.00 saruna "Haiku dao – garīgās pieredzes ceļš kopā ar haiku dzeju" un meditācija (vada Raivo Sabulis)

Haiku ir neduāla, mistiska, no esības dziļumiem nākusi, garīga pārdzīvojuma izpausme dzejā, kas 17 zilbju formā izteic neizsakāmo ceļā uz apskaidrību. Cilvēka dzīves notikumi tiek sasaistīti ar mūžību. Haiku nevar būt gadījuma detaļu, lieku vārdu, jo dzejas telpa ir pārāk maza. Tā ir filozofiska dzeja. No vienas puses, haiku tēli tiek uztverti paši par sevi − tieši. Koku lapa, putns, migla un klints eksistē tādi kādi tie ir. Mūžīgajā formu un norišu izpratnē, tie ir tēli ar savu mūžības pirmenerģiju. Dziļākā kontekstā haiku tēli sasaista dzejolī pat nenosauktu asociāciju plūsmu, kas atgādina par visa esošā harmoniju. Ikviena haiku rada unikālu garīgu telpu, kurā dabas tuvums ir vienlaicīgi saplūdis ar mūžības, un cilvēka gaistošās dzīves mirkli.

Haiku dzejas forma savā būtībā ir meditatīva. Tā mūs aicina nesteigties, nomierināties un pievērsties katrai tās zilbei un vārdam. Katrai mūsu dzīves epizodei un notikumam. Katrai mazākajai skaņai, sajūtai un iekšējai vibrācijai, kas seko pēc trīsrindes nolasīšanas. Kas seko, ja esi uzmanīgs, atvērts un klātesošs.

Tikšanās laikā kopā lasīsim dzeju, izzināsim haiku uzbūves galvenos pamatprincipus un atklāsmes, ko mums dāvā šī poēzijas forma. Kopīgā meditācijā ar haiku impulsiem un Gonga skanējumu būsim vienotā esībā ar mirkli, kurā norit mūsu dzīve.

Raivo Sabulis ir ekonomikas zinātņu doktors, haiku dzejnieks un vairāku haiku dzejas krājumu līdzautors, meditācijas skolotājs un Gongu skaņas terapeits ar patstāvīgu praksi.
 

22. maijā plkst. 18.00 notiks saruna "Ievainotais bērns mūsos un tā dziedināšana" un meditācija (vada Ieva Salmane Kuļikovska)

Mēs ierodamies pasaulē harmonijā un vienotībā ar visu pastāvošo, kā nevainīgas un tīras būtnes. Kas noved pie tā, ka pamazām kļūstam par "ievainotajiem cilvēkiem" − tādiem, kam nav svešas skumjas, bailes, depresija, trauksme? Par šīm sajūtām un to izpausmēm bieži atbild mūsu personības daļa − ievainotais bērns. Ko darīt, lai šo bērnu mierinātu un dzīves laikā iegūtos ievainojumus dziedinātu?

Dr.Sc.Soc. Ieva salmane Kuļikovska ir Lāsāla Kontemplācijas skolas (Šveice) "Via Integralis" programmas diplomēta kontemplācijas / meditācijas skolotāja. Pētniece sociālo zinātņu jomā. Piedalās personības izpētes instrumenta Eneagrammas semināru vadītāju un individuālo konsultantu (kouču) apmācības programmā organizācijā Enneagra.
 

29. maijā plkst. 18.00 notiks saruna "Kā organizēt prātu?" un meditācija (vada Kuldeep Singh, Indija)

Kā iekšējais miers un meditācija palīdz organizēt un attīstīt prātu? Kā tas maina mūsu dzīvi? Sarunu un meditāciju vadīs meditācijas un apzinātības instruktors no Indijas Kuldeep Singh. Viņš ir studējis meditāciju (Taizemē), biznesa menedžmentu (Indijā) un ilgstpējīgu attīstību (Šveicē).
 

4. jūnijā plkst. 18.00 saruna "Meditācija kā apziņas un prāta treniņš" un meditācija (vada Mārcis Auziņš)

Meditācijas pamācības bieži dzirdam par "prāta nolikšanu malā". Tādā kontekstā doma par meditāciju kā prāta treniņu ir visnotaļ kontarversāla.

Latvijas Universitātes profesors Mārcis Auziņš pēc profesijas ir fiziķis. Strādā kvantu fizikas jomā un ir vairāk nekā simts zinātnisko rakstu autors. Tāpat mācījies Tibetas budistu institūtā Kalifornijā. Apguvis gan budistu, gan arī kristīgo meditāciju.
 

19. jūnijā plkst. 18.00 saruna "Vai dzīvē kaut kas ir nožēlas vērts? Kas?" un meditācija (vada Anda Done)

Vai dzīvē kaut kas ir nožēlošanas vērts? Nereti dzirdam lepnu atbildi, ka es neko nenožēloju, ka vispār nav pareizi kaut ko no savas dzīves nožēlot. Šīs sarunas impulss būs Bronijas Vēras grāmata "Piecas lietas, ko cilvēki nožēlo pirms nāves". Autore apkopojusi savus vērojumus, ko guvis daudzus gadus aprūpējot nedziedināmi slimus cilvēkus. Šos vērojumos Bronija Vēra papildina ar savu līkločiem, pacēlumiem un kritumiem piepildīto dzīves stāstu. Regulāra meditācija ir bijusi autores pavadone visu viņas dzīves lielo jautājumu gaitās.

Anda Done ir Lasāla kontemplācijas skolas "Via Integralis" sertificēta meditācijas skolotāja.

 

19. jūnija saruna būs Klusuma un meditācijas istabas noslēguma pasākums pirms vasaras pārtraukuma. Rudens sezonu atsāksim septembrī.

 

KLUSUMA UN MEDITĀCIJAS ISTABA

 

Papildu informācija:
Terēze Veinberga
Norišu centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 67716063
E-pasts: tereze.veinberga@lnb.lv