Klusuma un meditācijas istabas programma maijā

23/04/2019
Izdrukāt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Klusuma un meditācijas istabas (4. stāvā) pasākumu programma 2019. gada aprīlī. Dalība bez maksas. Iepriekš pieteikties nav nepieciešams.

 
8. maijā plkst. 18.00 saruna "Ievads čaņ budisma tradīcijā" un meditācija (vada čaņ budisma skolotāja Jifo)

Jifo ir skolotājas Dharmas vārds. Jifo ir studējusi sinoloģiju Latvijas Universitātē. 10 dzīvojusi Ķīnā, kur studējusi ķīniešu valodu, kā arī daudz praktizējusi mūka dzīvi un meditāciju dažādos klosteros. 2017. gadā Jifo pieņēmusi budisma haņu tradīcijas pilnu mūka ordināciju.
 

15. maijā plkst. 18.00 saruna "Haiku dao – garīgās pieredzes ceļš kopā ar haiku dzeju" un meditācija (vada Raivo Sabulis)

Haiku ir neduāla, mistiska, no esības dziļumiem nākusi, garīga pārdzīvojuma izpausme dzejā, kas 17 zilbju formā izteic neizsakāmo ceļā uz apskaidrību. Cilvēka dzīves notikumi tiek sasaistīti ar mūžību. Haiku nevar būt gadījuma detaļu, lieku vārdu, jo dzejas telpa ir pārāk maza. Tā ir filozofiska dzeja. No vienas puses, haiku tēli tiek uztverti paši par sevi − tieši. Koku lapa, putns, migla un klints eksistē tādi kādi tie ir. Mūžīgajā formu un norišu izpratnē, tie ir tēli ar savu mūžības pirmenerģiju. Dziļākā kontekstā haiku tēli sasaista dzejolī pat nenosauktu asociāciju plūsmu, kas atgādina par visa esošā harmoniju. Ikviena haiku rada unikālu garīgu telpu, kurā dabas tuvums ir vienlaicīgi saplūdis ar mūžības, un cilvēka gaistošās dzīves mirkli.

Haiku dzejas forma savā būtībā ir meditatīva. Tā mūs aicina nesteigties, nomierināties un pievērsties katrai tās zilbei un vārdam. Katrai mūsu dzīves epizodei un notikumam. Katrai mazākajai skaņai, sajūtai un iekšējai vibrācijai, kas seko pēc trīsrindes nolasīšanas. Kas seko, ja esi uzmanīgs, atvērts un klātesošs.

Tikšanās laikā kopā lasīsim dzeju, izzināsim haiku uzbūves galvenos pamatprincipus un atklāsmes, ko mums dāvā šī poēzijas forma. Kopīgā meditācijā ar haiku impulsiem un Gonga skanējumu būsim vienotā esībā ar mirkli, kurā norit mūsu dzīve.

Raivo Sabulis ir ekonomikas zinātņu doktors, haiku dzejnieks un vairāku haiku dzejas krājumu līdzautors, meditācijas skolotājs un Gongu skaņas terapeits ar patstāvīgu praksi.
 

22. maijā plkst. 18.00 notiks saruna "Ievainotais bērns mūsos un tā dziedināšana" un meditācija (vada Ieva Salmane Kuļikovska)

Mēs ierodamies pasaulē harmonijā un vienotībā ar visu pastāvošo, kā nevainīgas un tīras būtnes. Kas noved pie tā, ka pamazām kļūstam par "ievainotajiem cilvēkiem" − tādiem, kam nav svešas skumjas, bailes, depresija, trauksme? Par šīm sajūtām un to izpausmēm bieži atbild mūsu personības daļa − ievainotais bērns. Ko darīt, lai šo bērnu mierinātu un dzīves laikā iegūtos ievainojumus dziedinātu?

Dr.Sc.Soc. Ieva salmane Kuļikovska ir Lāsāla Kontemplācijas skolas (Šveice) "Via Integralis" programmas diplomēta kontemplācijas / meditācijas skolotāja. Pētniece sociālo zinātņu jomā. Piedalās personības izpētes instrumenta Eneagrammas semināru vadītāju un individuālo konsultantu (kouču) apmācības programmā organizācijā Enneagra.
 

29. maijā plkst. 18.00 notiks saruna "Kā organizēt prātu?" un meditācija (vada Kuldeep Singh, Indija)*

Kā iekšējais miers un meditācija palīdz organizēt un attīstīt prātu? Kā tas maina mūsu dzīvi? Sarunu un meditāciju vadīs meditācijas un apzinātības instruktors no Indijas Kuldeep Singh. Viņš ir studējis meditāciju (Taizemē), biznesa menedžmentu (Indijā) un ilgstpējīgu attīstību (Šveicē).

* Iepriekš plānotā saruna "Meditācija kā apziņas un prāta treniņš" (vada Mārcis Auziņš) notiks 4. jūnijā plkst. 18.00.

 

KLUSUMA UN MEDITĀCIJAS ISTABA

 

Papildu informācija:
Terēze Veinberga
Norišu centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 67716063
E-pasts: tereze.veinberga@lnb.lv