Latvijas vietu vēstures kartotēka

Izdrukāt

Latvijas vietu vēstures kartotēka sākta veidot pagājušā gadsimta 50. gados. Tajā alfabētiskā secībā sakārtoti nozīmīgākie materiāli par Latvijas ģeogrāfiskajām vietām — grāmatas, analītiskie izraksti no grāmatām (raksti, nodaļas, paragrāfi, tekstu fragmenti u.tml.), kā arī raksti no laikrakstiem un žurnāliem.

Kartotēkas sākumā atsevišķi izdalīti materiāli par galvaspilsētu Rīgu, kuri strukturēti vairākās nodaļās un apakšnodaļās — līdz pat atsevišķiem objektiem, piemēram, Doma baznīca, Rīgas pils u.c.

Ar starpkartēm ir izdalītas ģeogrāfiskās vietas, par kurām ir pieejams plašs informācijas apjoms. Ja materiālu ir maz, starpkarte netiek dota, tāpēc literatūra par konkrēto vietu jāmeklē atbilstoši alfabētam.

Kartotēkas veidošanā ievērots apgrieztās hronoloģijas princips — vispirms jaunākie materiāli, pēc tam vecākie, vispirms latviešu, krievu, pēc tam citās svešvalodās latīņu alfabēta secībā. Informācija par katru ģeogrāfisko vietu kārtota šādā secībā:

  • vispārīgā informācija,
  • vēsture,
  • arhitektūras un kultūrvēsturiskie objekti.

Skenētā kartotēka ietver informāciju līdz 2008. gada jūlijam. Kopš tā brīža kartotēka tradicionālajā (kartīšu) veidā vairs netiek veidota. Turpmāk informāciju par Latvijas vietu vēsturi meklējiet: