Izstāde "Luters. Pagrieziens"

23/10/2017
Izdrukāt
Izstāde "Luters. Pagrieziens"
Izstāde "Luters. Pagrieziens"
1

Atzīmējot 500 gadus kopš reformācijas sākuma un apcerot agrīnā luterisma būtisko ietekmi uz latviešu valodu un kultūru, no 1. novembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāvā skatāma izstāde "Luters. Pagrieziens". Tā ļaus Rīgai un Latvijai valsts simtgades programmas ietvaros iekļauties starptautiskajā Martina Lutera un reformācijas piecsimtgades atcerē. Izstādi rīko LNB sadarbībā ar Strasbūras Nacionālo un universitātes bibliotēku (SNUB) un Virtembergas Zemes bibliotēku (VZB) Štutgartē. Ieeja bez maksas.

Martina Lutera (1483–1546) 1517. gadā Vitenbergā publiskotās 95 tēzes un to aizsāktā reformācija pārveidoja Eiropu. Lutera idejas izmainīja ne tikai cilvēka un Dieva attiecības, bet arī laicīgo dzīvi, radot pasauli, kurā grēkam ir mazāka nozīme nekā žēlastībai, bet vārdam – būtiskāka vērtība nekā tradīcijai. Luteriskais spēcīgi ietekmēja arī Livonijas (šodienas Latvijas un Igaunijas) kultūru, veicinot latviešu un igauņu rakstu valodu un tekstu kultūru rašanos pirmajās reformācijas desmitgadēs un ietekmējot turpmāko attīstību vairāku gadsimtu garumā.

Izstāde "Luters. Pagrieziens" ir veidota kā stāsts par Luteru, viņa mācību un to, kā reformu kustība 16. gs. sākumā izplatījās Eiropā, salīdzinoši ātri sasniedzot gan Strasbūru Elzasā, gan Rīgu Livonijā. Izstāde iepazīstinās ar dievbijību Eiropā un Reinas ielejā pirms reformācijas, rādot unikālus viduslaiku sakrālās mākslas darbus un kulta priekšmetus. Savukārt par Lutera personību un reformācijas sākumu Vitenbergā 1517. gadā stāstīts ar šīs kustības galvenā medija – iespiestās grāmatas – palīdzību. Būtiska vieta izstādē ierādīta stāstam par pirmajiem rakstītajiem un iespiestajiem tekstiem latviešu valodā, kas tapuši Lutera mācības ietekmē. Vienlaikus izstādē būs redzamas 16. gadsimta 20. gados iespiestās, Rīgai domātās grāmatas, kuras parāda, cik šī laikmeta kontekstā ātri Lutera vēsts sasniedza rietumu kristīgās Eiropas perifēriju – Livoniju.

Izstādē būs redzami gan mākslas objekti – katoļu baznīcas kulta priekšmeti, gan grāmatas. Mākslas priekšmeti tiks deponēti no Latvijas muzeju kolekcijām – Rundāles pils muzeja un Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja. Izstādes kodolu veidos grāmatas no LNB, SNUB, VZB, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, Bavārijas Valsts bibliotēkas, Hercoga Augusta bibliotēkas Volfenbitelē un Upsalas Universitātes bibliotēkas kolekcijām.

Izstādes teksti un informatīvie materiāli būs pieejami latviešu un angļu valodās.

Papildinoši tiks izdots arī apjomīgs un krāšņs izstādes katalogs.

Izstādes kuratori: Gustavs Strenga un Andris Levāns
Izstādes koncepcijas autori: Madeleine Zeller, Benoît Jordan, Matthieu Arnold
Grafiskais dizains: Una Granta
Scenogrāfs: Reinis Suhanovs
Projekta direktore: Brigita Zelča-Aispure

Izstāde "Luters. Pagrieziens" tiek finansēta no Latvijas valsts simtgades programmas līdzekļiem. Izstādes sagatavošanā atbalstu sniedz Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija un Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība Latvijā.

Izstādi pavadīs vairāki saistīti pasākumi – novembrī un decembrī katru otrdienu 18.00 LNB Virtakas klasē notiks sarunas ar izstādes organizēšanā iesaistītajiem ekspertiem. 2018. gada 17. janvārī sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā notiks diskusija par cilvēka brīvību.

IZSTĀDES SAISTĪTO PASĀKUMU PROGRAMMA

Ekskursijas izstādē "Luters. Pagrieziens" notiks katru sestdienu plkst. 12.00. Dalība ekskursijās – bez maksas.

Informācija par izglītojošo programmu skolām un pieteikšanās nodarbībām - pa tālruni 67716242.

Izstāde "Luters. Pagrieziens" apskatāma no 2017. gada 1. novembra līdz 2018. gada 4. februārim.

DARBA LAIKI
P.–Pk. 9.00–20.00
S., Sv. 10.00–17.00

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv