Izstāde "Kur tie lieli dūmi kūp" Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā

28/06/2017
IzdrukātNosūtīt
Izstāde "Kur tie lieli dūmi kūp" Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā
Izstāde "Kur tie lieli dūmi kūp" Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā
1

28. jūnijā plkst. 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā (3. stāvā) tiks atklāta amerikāņu mākslinieces Deboras Lagrasas (Deborah La Grasse) izstāde "Kur tie lieli dūmi kūp: latviešu tautasdziesmu iedvesmota māksla". Izstāde būs apskatāma līdz 30. septembrim. Ieeja bez maksas.

Māksliniece Debora Lagrasa par izstādes tapšanu stāsta: "Pavadot 2013. un 2014. gada vasaru Latvijā, kļuvu par liecinieci šīs valsts pastāvīgajām pūlēm veicināt un apliecināt tās unikālo identitāti, saglabājot un godinot tās neparastos artefaktus. 2013. gadā piedalījos pasākumā "SERDE", vienu nedēļu ilgā nometnē Aizputē, veidojot lieta čuguna skulptūru, kas vēlāk tika izstādīta grupas izstādē Talsu Novada mākslas muzejā. Nākamajā gadā kā kultūras programmas koordinatore 2014. gada Starptautiskajā mūsdienu čuguna liešanas mākslas konferencē, es organizēju ekskursiju, kas ļāva iepazīt Rīgas arhitektūru, organizēju stāstu vakaru ar piecu latviešu stāstnieku piedalīšanos un vadīju latviešu stāstniecības paneļdiskusiju. Šo pasākumu gaitā man bija iespēja novērtēt Latvijas bagāto mākslas, mūzikas un valodas tradīciju dziļumu. Tādējādi stimuls šai izstādei bija starpnozaru projekts, kas pētīja, kā simbolisms, mīts un teika Latvijas dainu un jūgendstila arhitektūras bagātajās tradīcijās var dot iedvesmu radošai domāšanai un mākslinieciskai jaunradei mūsdienās. Sāku ar tautasdziesmu atlasi un sakārtošanu pēc to pārstāvētajiem rituāliem un metaforām, un šo tekstu analīzes, meklējot ietvertas tēmas. Tad meklēju sakarības ar Rīgas jūgendstila ēku fasāžu arhitektoniskajiem komponentiem. Es pārcēlu radušās idejas mākslā: tušas un krāsu zīmējumos, kuros iestrādāju nelielus skulpturālus reljefus, kas tika piešūti ar ļoti smalku stiepli."

Debora Lagrasa ir dzimusi Geinsvilā, Floridas štatā ASV, un ieguvusi mākslas bakalaura grādu zīmēšanā un gleznošanā Floridas Universitātē, bet mākslas un tēlniecības maģistra grādu Illinoisas Universitātē. Viņa pasniedz tēlniecību un arhitektūras dizainu vairāk nekā 30 gadu, Lagrasas darbi bijuši pārstāvēti izstādēs un kolekcijās gan pašas valstī, gan ārzemēs. Viņas interese par kultūru dialoga veidošanu aizvedusi viņu kā pasniedzēju uz citām universitātēm, ļāvusi kā organizatorei iesaistīties semināru un konferenču rīkošanā, kā arī piedalīties mākslinieku kopprojektos Latvijā, Bosnijā un Hercegovinā, Peru, Indijā un Apvienotajā Karalistē.