Iznākusi jauna grāmata par Latvijas valsts vēsturi

10/09/2018
IzdrukātNosūtīt
Publicitātes foto
Publicitātes foto
1

2018. gada 12. septembrī tiek atvērts grāmatas "1920.–1925. gads Latvijas Republikas Ministru kabineta sēžu protokolos, notikumos, atmiņās" 1. sējums "1920.–1922. gads", kas tapis Valsts kancelejas kopdarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Latvijas Kara muzeju, Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju un Rakstniecības un mūzikas muzeju, kā arī piesaistot oficiālo izdevumu "Latvijas Vēstnesis".

Sējumā turpināts 2013. gadā aizsāktais stāsts par Latvijas valsts sākotni, pirmo reizi apkopotā veidā publicējot nākamos Valdības sēžu protokolus (arī slepenos protokolus), kas papildināti ar komentāriem un lasāmi kontekstā ar valsts sākumposma gaisotni raksturojošām preses ziņām, notikumu tiešo dalībnieku dienasgrāmatu un atmiņu fragmentiem un dokumentiem. 20. gadsimta 20. gadu sākumu vizualizē bagātīgs fotogrāfiju un citu attēlu klāsts.

Grāmatas lappusēs varēs uzzināt, kas bija tie cilvēki, kuri valdības sastāvā un citos amatos turpināja nostiprināt Latvijas valsti, cik daudzveidīgi bija valdībai izskatāmie jautājumi, kāda sabiedrības vērtējumā bija jaunveidotā ierēdniecība, kā tika noteiktas valsts robežas un panākta valsts starptautiskā atzīšana, kā aizsākās Preses balles tradīcija un Kultūras fonda darbība, kāds bija Ministru kabineta darbvedības regulējums un Rundāles pils stāvoklis, varēs iepazīt zināmus valstsvīrus mazāk zināmos rakursos, varēs arī ieraudzīt, kāds izskatījās Ministru kabineta iecerētais Ozola vaiņaga ordenis, ugunsgrēkā cietušais Satversmes sapulces nams, kara kuģis "Virsaitis" un vēl...

Vairākiem tā laika būtiskākiem notikumiem papildus veltīti īpaši atvērumi. Sējumu bagātina Dr.hist. profesora A. Strangas ievadeseja – spilgts Latvijas valsts 20. gadu pirmās puses kultūrvēsturisks portretējums.

Grāmatas veidošanai finansiālu atbalstu sniedza akciju sabiedrība "Latvenergo" un akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži", līdz ar to grāmata, tāpat kā iepriekšējais izdevums, arī tiks dāvināta visām skolām un publiskajām bibliotēkām, lai sniegtu zināšanas par mūsu valsts sākotni, veidotu emocionālu saikni ar tās veidotājiem, veicinātu valstiskuma izjūtu un pašapziņu.

Grāmata ar savu daudzveidīgo saturu būs noderīga plašam interesentu lokam – skolēniem, studentiem, vēsturniekiem un visiem lasītājiem, kuri interesējas par vēsturi, kuri savu piederību valstij vēlas stiprināt ar zināšanām un mūsu kopīgo emocionālo atmiņu.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv