Izdota Māra Čaklā lirikas izlase "Stikla saksofonists"

08/10/2014
IzdrukātNosūtīt
Publicitātes foto
Publicitātes foto
1

Izdevniecība "Upe tuviem un tāliem" laidusi klajā apjomā nelielu, tomēr kodolīgu dzejnieka Māra Čaklā lirikas izlasi "Stikla sakofonists", pavēstīja izdevniecības vadītāja Iveta Mielava un dzejnieka dzīvesbiedre Ieva Čaklā.

Māris Čaklais no mums aizgāja pirms desmit gadiem (2003. gada decembrī), taču diemžēl šodien Latvijas grāmatnīcās nav nopērkams nekas no dzejnieka lirikas, tāpēc Ievas Čaklās sastādīto dzejas izlasi var uzskatīt par "izdevumu – atgādinājumu".

Ieva Čaklā par jauno darbu saka: "Dzejnieks pats bija tāds stikla saksofonists. Ārēji skarbs, šerps, bet aiz visa tā slēpās trausla, ievainojama dvēsele. Kad nu tā uzspurgusi debesīs, mums paliek viņa mantojums – lasāms, klausāms, dziedams. Un mūžīgais jautājums: kas mūs paceļ virs saksofoniem un elpām, kas tas ir?"

Lirikas izlasei pievienoti divi kompaktdiski. Pirmajā iekļauti paša Māra Čaklā dzejas lasījumi, ko viņš savulaik ierakstījis Latvijas Radio. Otrajā – oriģinālmūzika no kinofilmas "Četri balti krekli" ("Elpojiet dziļi!"), ko 1967. gadā Rīgas kinostudijā uzņēmis Rolands Kalniņš. Te visiem tik zināmās dziesmas, kuras esam pieraduši klausīties grupas "Menuets" izpildījumā, dzirdamas to oriģinālversijā.

"Viņi dejoja vienu vasaru", "Dziesma par krekliem", "Dzeguzes balss", "Es esmu bagāts", "Cik mēs viens par otru zinām", "Dziesma par alvas zaldātiņiem" skan Līgas Liepiņas, Paula Butkeviča un Jura Strengas balsīs. Dziesmu cikls "Elpojiet dziļi!" ir paraugs tik reti sastopamajai dzejas un mūzikas saderībai, kad tās nedalāmi sasummējas vienā veselumā.

Krājuma noformējumā izmantots Ilmāra Blumberga zīmējums no cikla "Ārpus laika".

Paldies Latvijas Radio un Valsts Kultūrkapitāla fondam par atbalstu!

Izdevums no 1. oktobra nopērkams grāmatnīcās un mūzikas ierakstu tirdzniecības vietās visā Latvijā.

 

Avots: www.riga2014.org