Grāmatu vērtēšanā 2019. gadā iesaistījušies 17 219 lasītāji

04/03/2020
Izdrukāt
Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto
1
2

Sestdien, 7. martā, no plkst. 12.00 līdz 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisināsies ikgadējie "Lielie lasīšanas svētki" – LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019" noslēguma un apbalvošanas pasākums. Tajā piedalīsies ap 700 bibliotēku sūtņi – bērni, jaunieši un pieaugušie, kuri ieradīsies Rīgā no visiem Latvijas novadiem. Tās būs simboliskas durvis, caur kurām būs iespēja nokļūt aizvadītā gada populārāko grāmatu pasaulē, ieraudzīt un sveikt autorus, ilustratorus, tulkotājus un izdevējus, kuri nenogurstoši rūpējas, lai ikvienam būtu iespēja atrast savu grāmatu.

"Šogad "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijai" aprit jau 20. gads. Kopš 2001. gada vienotam mērķim – nodrošināt piekļuvi interesantai lasāmvielai it visur, kur ir bērni, un iesaistīt priekpilnā sacensībā jaunos lasītājus, esam piesaistījuši 1 350 600 eiro valsts finansējuma, kam pieskaitāms vietējo pašvaldību divas reizes lielāks atbalsts. Kāpēc mēs nodarbojamies ar labu grāmatu izplatību un lasīšanas veicināšanu? Bibliotēku globālajā vīzijā viens no svarīgākajiem bibliotēku misijas īstenošanas priekšnoteikumiem ir rakstpratības, mācīšanās un lasīšanas veicināšana (IFLA Global Vision). Bibliotēkas aktīvi atbalsta izglītības sistēmu, kas šobrīd Latvijā ir būtisku pārmaiņu procesā. LNB Bērnu literatūras centra speciālisti vienmēr seko līdzi aktuālajiem starptautiskajiem lasītprasmes pētījumiem, lai pilnveidotu lasīšanas veicināšanas programmas. Diemžēl jaunākā PISA pētījuma rezultāti (Programme for International Student Assesement, 2018) attiecībā uz Latviju nav iepriecinoši: 38% skolēnu 15 gadu vecumā nesaprot sarežģītus tekstus; 30% nelasa tekoši; 37% teksts jālasa vairākkārt, lai to saprastu; 22% skolēnu ir grūti atbildēt uz jautājumiem par tekstu; tikai 4,8% no respondentiem ir ļoti labi lasītāji. Vēl vairāk jādomā par kopējām skolu, bibliotēku un sabiedrības iniciatīvām lasītprasmes veicināšanā, atceroties vienkāršo patiesību: lai kļūtu par labu lasītāju, ir daudz jālasa!", stāsta LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Programmas statistika liecina, ka 2019. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies 17 219 lasītāji 654 bibliotēkās.

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" aizvadītā gada kolekcijā bija iekļautas 28 grāmatas no septiņām dažādām izdevniecībām ("Jāņa Rozes apgāds", "Zvaigzne ABC", "Liels un mazs", "Latvijas Mediji", "Pētergailis", "Dienas Grāmata" un "Droši un koši"). Nelielajā kolekcijā pārstāvēti 12 oriģinālliteratūras darbi un 16 tulkojumi. Katrā vecumgrupā ir dzeja, 5+ grupā ir Ievas Samauskas mīklu dzejoļi "Vecis iet pa dārzu, pankūkas bārdā" un Ineses Paklones dzeja bērniem "Es picas brālēnu cepu"; 9+ grupā – Ulda Ausekļa gadalaiku dzejoļi bērniem "Četras otas" ar četru lielisku mākslinieku – Alekseja Naumova, Gundegas Muzikantes, Signes Ērmanes un Ilzes Dambes – ilustrācijām, bet 11+ grupā bērni lasīja Kārļa Vērdiņa poēmu "Dilles tante". 15+ grupā jaunieši iepazina klasiku – Ojāra Vācieša dzejas grāmatu "Uz putnu lielceļa".

Kāds būs atzītāko grāmatu pjedestāls, vēl turam noslēpumā, bet varam atklāt, ka simtos un pat tūkstošos mērāms visaugstākais novērtējums būs gan novatoriskai oriģinālliteratūrai, gan saistošiem tulkojumiem.

2019. gadā vērtējām ģimeņu iesaisti kopīgā lasīšanā, un ļoti aktīvi strādājušas šādas Latvijas bibliotēkas:

  • Suntažu vidusskolas bibliotēka,
  • Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka "Zīlīte",
  • Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēka,
  • Preiļu Galvenā bibliotēka.

2019. gada Atzinības rakstus saņem programmas dalībnieki latviešu diasporas centros, kas veiksmīgi izmanto programmu "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" latviešu valodas stiprināšanā un iesaista lielu lasītāju skaitu:

  • Briseles latviešu skola,
  • Luksemburgas Eiropas skola,
  • Stokholmas Latviešu skola,
  • Toronto latviešu biedrības sestdienas skola.

Piecas aktīvākās Vecāku žūrijas dalībnieces, kuras godājam par "Lasīšanas vēstnesēm" – Jolanta Ģērmane no Kurzemes, Ilze Zajankovska no Zemgales, Diāna Pozdņihova no Vidzemes, Meldra Gailāne no Latgales un Laima Bensone no Rīgas reģiona, saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu no izdevniecībām. Savukārt tēvu iesaistīšanas kampaņas balvu fondā ir "Tallink" kruīza ceļojuma dāvanu karte maršrutā Rīga-Stokholma-Rīga, bērnu izklaides centra "Džungļu parks" ģimenes ieejas kartes, Rīgas Motormuzeja biļetes ģimenei, Rīgas Zooloģiskā dārza ģimenes ieejas kartes un Latvijas Leļļu teātra ģimenes biļetes. Visas elektroniskā balsojuma anketas piedalās trīs "Tallink" ceļojumu dāvanu karšu izlozē. Laimētāji tiks paziņoti 9. martā.

Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta Kultūras ministrija, LNB, AS "Tallink Latvija", saldumu zīmols "Laima", SIA "Rīgas Piensaimnieks", uzņēmuma "Danone" zīmols "Actimel", Mēness aptieka, kā arī programmā iesaistītās izdevniecības. Īpašo muzeju programmu svētku dalībniekiem atbalsta Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Mākslas muzejs "Rīgas Birža", Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Kara muzejs, Modes muzejs, Sv. Pētera baznīca un LNB ekskursiju centrs. Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

Ieskats "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2019" grāmatu kolekcijā (PDF)

 

Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv    
Tālr.: 29492456
www.lasamkoks.lv