Grāmatu svētkos Ķīpsalā svinēs lasīšanas maratona "Bērnu un jauniešu žūrija 2013" noslēgumu

26/02/2014
Izdrukāt
Lielie lasīšanas svētki 2013 Ķīpsalā. Foto: Ligita Ieviņa
Lielie lasīšanas svētki 2013 Ķīpsalā. Foto: Ligita Ieviņa
Lielie lasīšanas svētki 2013 Ķīpsalā. Foto: Ligita Ieviņa
Lielie lasīšanas svētki 2013 Ķīpsalā. Foto: Ligita Ieviņa
1
2

Šī gada 1.martā plkst. 12:00 "Baltijas Grāmatu svētku 2014" ietvaros Ķīpsalas izstāžu zālē, Rīgā, notiks lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu un jauniešu žūrija 2013" noslēguma pasākums – "Lielie lasīšanas svētki". Svētku dalībniekus – ap 700 bērnus un pieaugušos, kuri pārstāv bibliotēkas no visas Latvijas – iepriecinās aktieri un mūziķi, tostarp populārais dziedātājs Lauris Reiniks. Vienlaikus tā būs arī lieliska iespēja skatīt vaigā un uzklausīt rakstniekus, tulkotājus, māksliniekus un izdevējus.

Apkopotie programmas rezultāti liecina, ka šoreiz žūrijā ir piedalījies rekordliels dalībnieku skaits – pērn jauno grāmatu vērtēšanā iesaistījās 17 tūkstoši lasītāju no Latvijas un latviešu diasporas centriem pasaulē, rosinot lasītprieku 576 bibliotēkās un skolās. Šogad "Lielie lasīšanas svētki", kas tiek organizēti 12.reizi, notiks izstādes "Skola" paviljonā, balkonā.

Lasīšanas veicināšanas programmu "Bērnu un jauniešu žūrija" jau 14 gadus visā valstī īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību, Latvijas Republikas Kultūras ministriju (KM) un Valsts Kultūrkapitāla fondu (VKKF). Pēc gadu ilguša rūpīga darba lasītāju žūrija ir nominējusi 2013.gada populārākās bērnu grāmatas, to autorus un izdevējus.

Programmas pagājušā gada kolekcijā bija iekļautas astoņu dažādu izdevniecību – "Zvaigzne ABC", "Jāņa Rozes apgāds", "liels un mazs", "Jumava", "Lietusdārzs", "Omnia Mea", "Atēna", "Mansards" – jaunākās grāmatas. Katrā no četrām vecumgrupām, no 5 līdz 18 gadu vecumam, atzītāko vidū ir gan ļoti vērtīgi latviešu autoru izdevumi, gan tulkojumi. Īpaši izceļama ir jaunā rakstnieka Jāņa Joņeva grāmata "Jelgava 94", kas saņēmusi vairāku simtu jauniešu visaugstāko novērtējumu. Laureātu vidū ir arī mazo lasītāju iemīļoti rakstnieki – Māris Rungulis un Inese Zandere.

"Mēs vēstām sabiedrībai, ka lasīšana joprojām ir aktuāla un bērnus interesējoša nodarbe. Viņi tiešām lasa ar lielu prieku! Mums ir neskaitāmas lappuses veiksmes stāstu, pozitīvā ietekme ir atklāta visdažādākajos aspektos – sākot no mazākumtautību bērnu iesaistīšanas, līdz dzejas, mūzikas, teātra un vizuālās mākslas izmantošanai, lai gūtu lasītā padziļinātu izpratni," stāsta LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

KM un VKKF finansējums 65 000 latu apmērā lasīšanas veicināšanas programmai ļāva piesaistīt arī līdzfinansējumu no vietējiem pašvaldību līdzekļiem, lai lasīšana, bagātināta ar ekskursijām, balvām, teātru apmeklējumiem, ekspedīcijām, vasaras nometnēm un tikšanās reizēm ar autoriem, kļūtu par īstiem svētkiem.

Lasīšana nav iedomājama bez ģimenes atbalsta, tāpēc pērn tika turpināta pirms diviem gadiem sāktā "Vecāku žūrija" – īpaša grāmatu kolekcijas izlase pieaugušajiem. Bērni un vecāki grāmatas ne tikai lasīja, bet arī, aizpildot anketas, pauda savu viedokli un vērtējumu par izlasīto. Tāpat par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši daudzi skolotāji, kuri apgalvo, ka norādītās grāmatas, iespējams, nekad nebūtu iepazinuši, ja tās nebūtu piedāvātas izvērtēšanai žūrijā. Vienlaikus šogad tiks nominēti arī pieci vecāki – "Lasītprieka vēstnieki" – no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Rīgas, kuri saņems īpašas mugursomas pilnas ar grāmatām un kļūs par lasīšanas kā priekpilnas un kopīgas sabiedrības tradīcijas popularizētājiem. Savukārt tēvu iesaistīšanās kampaņa, ko atbalsta Nīderlandes IBBY organizācija (Starptautiskās Bērnu un jaunatnes grāmatu padomes Nīderlandes nodaļa) un daudzu populāru žurnālu un laikrakstu redakcijas, vainagojusies ar četras reizes lielāku skaitu vīriešu, kuri grāmatu lasīšanā piedalās kopā ar saviem bērniem un mazbērniem. 15 no viņiem iegūs populāru žurnālu abonementus.

"Lielo lasīšanas svētku" norisi atbalsta KM, VKKF, akciju sabiedrība "Cēsu alus" ar klasisko limonādi "Limpo" un SIA "Rīgas Piensaimnieks" ar "Kārumu" visiem dalībniekiem, izdevniecības "Zvaigzne ABC", "Jāņa Rozes apgāds", "liels un mazs", "Jumava", "Omnia Mea", "Atēna" un "Mansards", kā arī žurnāli "Klubs", "Planētas noslēpumi", "Ilustrētā pasaules vēsture", "Ilustrētā zinātne", "National Geographic Latvija" un "Latvijas Avīze", motivējot tēvus lasīt kopā ar saviem bērniem. Atbalstītāju rindās ir arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, Nīderlandes IBBY organizācija, bibliotekāri un bērnu vecāki.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas un mārketinga nodaļa
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: +371 26472501