Grāmatas "Nyet, nyet, Soviet!" atvēršana

15/05/2018
Izdrukāt
Grāmatas "Nyet, nyet, Soviet!" atvēršana
Grāmatas "Nyet, nyet, Soviet!" atvēršana
1

2018. gada 17. maijā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā (1. stāvā) muzejs "Latvieši pasaulē" atvērs savu jauno grāmatu "Nyet, nyet, Soviet! Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā".

Nyet, nyet, Soviet! – ne tikai politiskās demonstrācijās un akcijās izmantots, skaļi izkliegts vai uzrakstīts sauklis, bet arī trimdas latviešu pārliecinoši uzturēta doma un sajūta četrdesmit sešu gadu garumā Latvijas okupācijas laikā. Grāmatā "Nyet, nyet, Soviet!" ir apkopoti 58 cilvēku atmiņu stāsti par politiskajām akcijām un demonstrācijām ASV, Austrālijā, Lielbritānijā, Kanādā, Vācijā un Zviedrijā no 1944. līdz 1991. gadam.

Aktīva, nevardarbīga un nesavtīga cīņa par Latvijas brīvību uzskatāma par vienu no pamatbalstiem trimdas latviešu kopienās visā pasaulē. Ne tikai etniskās kultūras izpausmes un tradīcijas uzturēja latviešu identitāti ārpus Latvijas, arī dalība politiskajās akcijās veidoja piederības sajūtu Latvijai. Demonstrācijas bija tikai viena, publiski redzamā daļa vērienīgajā trimdas latviešu politiskajā un lobija darbā Latvijas neatkarības labā. Izdevumā apkopotie stāsti personificē demonstrāciju masu pasākumus un politisko organizāciju darbību, kuru oficiālā vēsture ir saglabāta arhīvos un pētīta citās publikācijās. Savāktie atmiņu stāsti ilustrē trimdas latviešu spēju savienot dzīvi mītnes zemē un cīņu par Latvijas neatkarību. Atmiņas arī atklāj dažādu motivāciju dalībai demonstrācijās, tā ne vienmēr sakņojas patriotismā un politiskā apziņā – daudzkārt no svara draudzības saites, kopības sajūta, jaunības aizrautība un interesantākas dzīves meklējumi.

Grāmatas "Nyet, nyet, Soviet!" galvenā iecere ir atklāt cilvēcīgo un emocionālo politiskajā rīcībā, aicinot lasītājus pārdomāt savu nostāju un pilsonisko līdzdalību mūsdienās.

Grāmatas atvēršanas pasākumā tiks demonstrēta režisores Māras Pelēces un muzeja "Latvieši pasaulē" kopīgi veidota īsfilma – ieskats topošā pilnmetrāžas filmā "Valiant!" par ASV latvieša Jura Bļodnieka "pretpadomju" mašīnu. Atklāšanā arī piedalīsies bijušais trimdas latvietis un aktīvs demonstrants, Latvijas valsts vēstnieks Turcijā, Irānā un Irakā, Pēteris Elferts un citi cilvēki, kuru atmiņas ir iekļautas grāmatā.

Grāmatas "Nyet, nyet, Soviet!" tapšanu atbalsta Latviešu fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Valsts kultūrkapitāla fonds un Amerikas latviešu apvienība. Īsfilmas "Valiant!" tapšanu atbalsta ASV vēstniecība Latvijā.

 

Papildu informācija:
Marianna Auliciema
Muzejs "Latvieši pasaulē"
Tālr.: +371 29175510
www.lapamuzejs.lv