Skaties un klausies

Izdrukāt
J.E. Glika Bībeles tulkojuma izdevums "Ta Swehta Grahmata jeb Deewa Swehtais Wahrds". Rīga, 1689 [faktiski 1694].
J.E. Glika Bībeles tulkojuma izdevums "Ta Swehta Grahmata jeb Deewa Swehtais Wahrds". Rīga, 1689 [faktiski 1694].
1

PODKĀSTS "SARUNAS PAR GRĀMATĀM UN LASĪŠANU"

Kopš 2020. gada maija Latvijas Nacionālās bibliotēkas skaņu studijā notiek sarunas, kas no visdažādākajiem rakursiem turpina un izvērš ekspozīcijā "Grāmata Latvijā" iezīmētās tēmas. Sarunas publicētas LNB Spotify kanālā "Klausītava", kā arī LNB SoundCloud profilā.

18.05.2021.

No bēgļu paunām līdz pilniem grāmatplauktiem – grāmatniecība trimdā | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB korporatīvās komunikācijas vadītāja Anna Muhka sarunājas ar LNB pētnieku, Latvijas Universitātes profesoru, trimdas literatūras ekspertu Viesturu Zanderu un žurnālistu, tulku/tulkotāju Ojāru J. Rozīti.

15.03.2021.

Ēdiens literatūrā | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Latvijas Universitātes vadošā pētniece Astra Spalvēna sarunājas ar kolēģiem profesori Ievu Kalniņu un profesoru Ojāru Lāmu.

11.02.2021.

Saruna par lasīšanu pandēmijā un "Lasīšanas pandēmiju" | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB vadošais pētnieks un ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" kurators Gustavs Strenga sarunājas ar Rīgas Stradiņa universitātes asociēto profesori Ilvu Skulti.

22.01.2021.

Bērnu literatūra: viņpus laba un ļauna | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunājas bērnu literatūras entuziaste Dace Bargā, dzejnieks un literatūrzinātnieks Kārlis Vērdiņš un publiciste, mākslas kritiķe, arī rakstniece Santa Remere.

20.11.2020.

Lasīšana kā ekoloģija | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB pastāvīgās ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" projektu vadītāja Inga Surgunte sarunājas ar biedrības "Zaļā brīvība" vadītāju Jāni Brizgu un Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas valdes locekli Arti Ērgli.

30.10.2020.

Padomju laika pagrīdes māksla un pašizdotās (t. s. samizdata) grāmatas | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunājas LNB vadošais pētnieks Gustavs Strenga un kurators, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags.

09.10.2020.

Kā izlasīt grāmatu vitrīnā? | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB projektu vadītāja Inga Surgunte sarunājas ar mākslinieci Aneti Krūmiņu un domnīcas "Creative Museum" vadītāju Inetu Zelču Sīmansoni.

18.09.2020.

Vai garīgums un kritiskā domāšana sader kopā? | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunājas LNB pētniece Anda Baklāne un kontemplācijas skolotājs Ilmārs Latkovskis.

03.09.2020.

Arhitektūras grāmatas | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Par grāmatas un arhitektūras attiecībām sarunājas LNB vadošais pētnieks Gustavs Strenga, arhitektūras žurnāliste Ieva Zībārte un vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs.

18.05.2020.

Senāk nelasīja sievietes, tagad nelasot vīrieši? Saruna par lasīšanu un lasītājām/lasītājiem | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunā tiekas LNB vadošais pētnieks un ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" kurators vēsturnieks Gustavs Strenga un LNB digitālās pētniecības vadītāja literatūrkritiķe Anda Baklāne.

 

EKSPOZĪCIJAS "GRĀMATA LATVIJĀ" DIGITĀLĀ KOLEKCIJA

Ekspozīcijā "Grāmata Latvijā" skatāmi vairāk nekā 100 grāmatu oriģināli no viduslaikiem līdz mūsdienām. Tajā aplūkojams 13. gadsimta manuskripta fragments, pirmās latviešu valodā iespiestās grāmatas un pirmās 16. gadsimta nogalē Rīgā iespiestās grāmatas. Ekspozīcijas goda vietā ir Johana Ernsta Glika Bībeles tulkojuma izdevums – pirmais ievērojama apjoma (2 487 lapaspuses) tekstu kopums latviešu rakstu valodā. Tajā skatāms Rīgā 1781. gadā izdotais filozofa Imanuela Kanta slavenā darba "Tīrā prāta kritika" pasaules pirmizdevums. Ekspozīcijā aplūkojamas grāmatas, kas palīdzēja radīt un apliecināt Latvijas nāciju un valsti 20. gadsimta sākumā un izdevumi, kas kalpoja okupācijas režīmiem. Iespējams apskatīt lasītāju pašrocīgi pavairotas grāmatas.

Ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" grāmatu kolekcijas daļa ar pilna apjoma grāmatu digitālajām kopijām pieejama arī Latvijas Nacionālajā digitālajā bibliotēkā (http://gramatas.lndb.lv).