Gaismas pils atklāšanas lentes griešanas akcijā izmantoti unikāli tehnoloģiskie risinājumi

26/06/2014
Izdrukāt
Foto: Ieva Čīka, LETA
Foto: Ieva Čīka, LETA
Foto: Ieva Čīka, LETA
Foto: Ieva Čīka, LETA
Foto: Ieva Čīka, LETA
Foto: Ieva Čīka, LETA
1
2
3

Šodien, 26.jūnijā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) tika aizsākts līdz šim nebijis notikums – Gaismas pils atklāšanas lentes digitālā griešana. Tā sniedz iespēju atklāt Gaismas pili ikvienam interesentam, saņemot elektronisku uzaicinājumu no saviem draugiem vai kolēģiem. Kā pirmie digitālo lenti grieza Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, sociālo mediju eksperts Artūrs Mednis, modes dizainere Aļona Bauska, kā arī LNB Atbalsta biedrības valdes loceklis Georgs Turlajs. Sākot ar bibliotēkas atklāšanas nedēļu (25.-29.augusts), katrs digitālās lentes griezējs savā īpašumā varēs iegūt Gaismas pils lentes fragmentu ar personificētu tautasdziesmu.

"Šis ir patiesi emocionāls brīdis. Gaismas pils ir ēka un simbols, ko radījusi mūsu paaudze, un ne katrai paaudzei ir šāda unikāla iespēja. Bibliotēka mūsdienās vairs nav tikai grāmatas klasiskā izpratnē – tā ir iespēja paplašināt pieeju informācijai. Gaismas pils digitālā atklāšana ir unikāls projekts, kurā savijas laikmets un tehnoloģijas," akcentēja LU rektors Mārcis Auziņš.

Sākot no šodienas, ir aktivizēta interneta vietne gaismaspils.lv, kurā redzami visi Gaismas pils atklājēji – gan tie, kuri to dara klātienē (ar kalēju Nīmaņu īpaši gatavotajām šķērēm), gan virtuālie lentes griezēji. Lai nodrošinātu savienojumu starp fiziskajām šķērēm un interneta vietni, ir izstrādāta arī īpaša mobilā aplikācija. Šo fizigitālo (phygital) risinājumu ir radījusi interaktīvā aģentūra "CUBE" sadarbībā ar LNB.

"Šis projekts mūsu aģentūrai bija liels izaicinājums! Šādā veidā savienojot fizisko un digitālo vidi vienā platfromā, esam izstrādājuši unikālu risinājumu Latvijas un pat pasaules mērogā," akcentē aģentūras "CUBE" projektu direktore Laura Lasmane.

17.jūnijā tika sākts īpaši sagatavotās lentes griešanas process ar speciāli šim notikumam veidotām šķērēm – tās izkalis kalējs Jānis Nīmanis. Uz lentes izvietotas latvju dainas. Katrs no lentes griezējiem izvēlas nākamo personu, kam nodot lentes griešanas stafeti. Plānots, ka līdz LNB inaugurācijai Gaismas pils atklāšanas lenti fiziski pārgriezīs ap 1000 cilvēku visā Latvijā.  Lentes kopējais garums 10 000 metru, uz tās ir izvietots 50 000 tautasdziesmu.

LNB atklāšanas notikumu sadarbības partneri – Kultūras ministrija, "Latvijas dzelzceļš" un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas un mārketinga nodaļa
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tel.: 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv