Europeana laikrakstu projekta ieviešana

13/09/2012
IzdrukātNosūtīt
Europeana Newspapers
Europeana Newspapers
1

17 Eiropas partnerinstitūcijas ir apvienojušās "Europeana Newspapers" projektā un turpmāko 3 gadu laikā nodrošinās vairāk nekā 18 miljonu laikrakstu lapaspušu izvietošanu Europeana tīklā. Europeana nodrošina vienotu piekļuvi miljoniem digitalizētu grāmatu, attēlu, filmu, muzeju objektu un arhīva dokumentu no visas Eiropas.

Europeana Newspapers projekts tiek finansēts Eiropas Komisijas Konkurētspējas un inovāciju pamatprogrammas (2007-2013) ietvaros, un tā mērķis ir laikrakstu satura apkopošana un bagātināšana ar Eiropas Bibliotēkas (The European Library, TEL) starpniecību.

Digitalizētos laikrakstus un to pilnos tekstus katra bibliotēka, kas piedalās projektā, izplatīs ar Europeana starpniecību. Projekts mērķē laikrakstu saturu padarīt lasītājiem tieši pieejamu satura pārlūkā īpaši izveidotā saskarnē. Tā tiks iekļauta Europeana portālā un dos iespēju pieprasīt frāzes vai atsevišķus vārdus laikrakstu tekstā. Tas ievērojami pārsniegs bibliotēku katalogu meklēšanas darbību tipiskās iespējas, kas parasti piedāvā meklēšanu vienīgi pēc datuma vai nosaukuma.

Projekts risina izaicinājumus, kas saistīti ar digitalizētiem laikrakstiem, piemēram, rakstzīmju optisko atpazīšanu (OCR), izkārtojuma optisko atpazīšanu (OLR), rakstu segmentāciu un lapaspušu kategorijas atpazīšanu un reāliju atpazīšanu (NER). OCR ir rokrakstu, drukātu vai iespiestu tekstu skenējumu elektroniska pārveide mašīnlasāmā tekstā. OLR ir saistīts ar rakstu robežu noteikšanu un rakstu atdalīšanu skenējumos ar vairāk nekā vienu rakstu lapā. NER paredzēts, lai tekstā izvietotu teksta elementus un klasificētu tos atbilstoši iepriekš definētiem personvārdiem, organizāciju un vietu nosaukumiem.

Projekta ietvaros ciešā sadarbībā ar ieinteresētajām pusēm no valsts un privātā sektora tiks arī izvērtēta bagātināšanas tehnoloģiju kvalitāte un tiks veikta esošo metadatu pārveidošana atbilstoši Europeana datu modeļa (Europeana Data Model) standartam.

Europeana Newspapers projektu vada Berlīnes Valsts bibliotēka. Jaunākā informācija par Europeana Newspapers projektu pieejama www.europeana-newspapers.eu. Lai saņemtu jebkādu papildu informāciju, sazinieties ar Hans-Jörg Lieder vai Thorsten Siegmann pa e-pastu: info@europeana-newspapers.eu.

Projekta dalībnieki:

Berlīnes Valsts bibliotēka   Nīderlandes Nacionālā bibliotēka
Igaunijas Nacionālā bibliotēka   Austrijas Nacionālā bibliotēka
Helsinku Universitāte, Somijas Nacionālā bibliotēka   Hamburgas Valsts un universitātes bibliotēka
Francijas Nacionālā bibliotēka   Polijas Nacionālā bibliotēka
CCS Content Conversion Specialists GmbH   LIBER fonds
Latvijas Nacionālā bibliotēka   Turcijas Nacionālā bibliotēka 
Belgradas Universitāte   Insbrukas Universitāte
Dr. Frīdriha Tesmana bibliotēka   Britu bibliotēka
Salfordas Universitāte   Eiropas Bibliotēka

                                                                        
Par Europeana

Europeana www.europeana.eu ir daudzvalodu tiešsaistes portāls, kas nodrošina pieeju digitalizētiem resursiem no Eiropas muzeju, bibliotēku, arhīvu un audiovizuālajām kolekcijām. Šobrīd Europeana nodrošina digitalizētu piekļuvi 23 miljoniem grāmatu, filmu, gleznu, muzeja objektu un arhīva dokumentu no aptuveni 2200 satura veidotājiem visā Eiropā.