Ekskursijas izstādē "Gleznas Latvijai"

11/01/2019
IzdrukātNosūtīt
Mākslinieks Janeriks Johansons. Publicitātes foto
Mākslinieks Janeriks Johansons. Publicitātes foto
1

Nedēļās nogalē, 12. janvārī plkst. 12.00 un 13. janvārī plkst. 14.00, Rīgā ieradīsies zviedru mākslinieks Janeriks Johansons (Janeric Johansson, 1950), lai vadītu divas ekskursijas savā izstādē "Gleznas Latvijai". Tā līdz 13. janvāra plkst. 17.00 skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centra vestibilā (-1. stāvā). Dalība ekskursijās un ieeja izstādē bez maksas. Darba valoda: angļu ar tulkojumu latviešu valodā.

Ekskursijās J. Johansons stāstīs par saviem darbiem, to, kā tapusi izstāde un kādi ceļi mākslinieku atveduši uz Latviju.

J. Johansons 20. gadsimta 80. gadu beigās pievērsās Latvijas neatkarības atjaunošanas tēmai, radot vairākus mākslas darbus un instalācijas, kas vērsa Zviedrijas sabiedrības uzmanību par atbalsta un solidaritātes nepieciešamību starp Ziemeļu un Baltijas valstīm. Savu izpratni par to mākslinieks pauda darbu sērijā, kas veltīta Latvijai. Gan kā mākslinieks, gan kā pilsonis J. Johansons aktīvi iesaistījās baltiešu atbalstīšanā laikā, kad bija svarīgi ārvalstīs veicināt izpratni par baltiešu centieniem izrauties no brūkošās padomju impērijas.

Brīvības un pašnoteikšanās tiesību tēma bija un ir aktuāla gan pirms simt gadiem, gan šodien. Citas valsts mākslinieka vēlme demonstrēt pasaulei Latvijas politisko situāciju ir apliecinājums tam, ka brīvība un valstiskums rūp arī aiz robežām. Šodienas aktīvās sadarbības starp Baltijas un Ziemeļu valstīm pamatā bija ideja un vēlme palīdzēt, ko J. Johansons spēcīgi un simboliski noformulēja mākslas valodā. J. Johansona mākslas darbi atgādina par drosmi un atbildību, indivīda iesaisti sabiedriskos un politiskos notikumos, izmantojot mākslinieka instrumentus, lai aizsargātu cēlu mērķi.

J. Johansona izstādes Latvijā notikušas trīs reizes: 1990. gadā galerijā "Jāņa sēta" un Liepājas Kultūras namā, 2001. gadā – Kongresu namā, atzīmējot 10 gadus kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. Šoreiz mākslinieks atgriežas, līdzi vedot gan esošos, gan jaunus mākslas darbus kā veltījumu Latvijas valsts simtgadei.

Izstādi atbalsta Zviedrijas vēstniecība Latvijā, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Dans Olofsons (Danir).

 

Papildu informācija:
Madara Daudze
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: madara.daudze@lnb.lv
Tālr.: 29557844

No 16. augusta plkst. 20.00 līdz 19. augusta plkst. 8.00 sakarā datorsistēmu un inženiertehnisko sistēmu pārbaudi nebūs pieejami Latvijas Nacionālās bibliotēkas e-pakalpojumi (to skaitā digitālās kolekcijas, datubāzes, Nacionālā enciklopēdija, Kultūras kanons). Atvainojamies par neērtībām!