"Eiropas Digitālā nedēļa" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

18/03/2019
Izdrukāt
"Eiropas Digitālā nedēļa" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
"Eiropas Digitālā nedēļa" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
1

No 25. līdz 29. martam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks "Eiropas Digitālajai nedēļai 2019" veltīta pasākumu programma. Piecās praktiskās nodarbībās ikviens interesents varēs iegūt vērtīgu informāciju par Latvijas Nacionālo digitālo bibliotēku (LNDB), digitālajām prasmēm darba un informācijas meklēšanā, digitālās koprades projektiem un Nacionālo enciklopēdiju. Dalība bez maksas, iepriekš pieteikties nav nepieciešams.

 
25. martā plkst. 17.00
Nodarbība "Ko rakt, kur rakt un kā izrakt? Latvijas Nacionālā digitālā bibliotēka izglītībai, pētniecībai un radošai izklaidei"

Uzziņu un informācijas centra lasītavas mācību klasē (M stāvā)
Lektore: Jana Ķikāne, LNB Digitālā mantojuma centra vadītāja

LNDB piedāvā virkni kolekciju (piemēram, periodika.lv, zudusilatvija.lv), kuru saturs nepārtraukti tiek papildināts un ir pieejams lietotajiem Latvijā un visā pasaulē. Nodarbībā būs iespējams uzzināt gan par piekļuvi digitālajai bibliotēkai, tās iespējām un funkcionalitāti, gan par jaunumiem digitalizācijā – kāds jauns saturs nesen ir bagātinājis šīs kolekcijas un kas sagaidāms nākotnē.
 

26. martā plkst. 17.00
Nodarbība "Digitālās prasmes darba meklēšanā"
Uzziņu un informācijas centra lasītavas mācību klasē (M stāvā)
Lektors: Jānis Kreicbergs, LNB Digitālo pakalpojumu projektu vadītājs

Darba meklēšana ir process, kurš ļoti bieži noris digitālajā vidē, un kurā saskaramies ar vairākiem izaicinājumiem – kur meklēt informāciju par vakancēm, kā novērtēt nākamo darba devēju, kā pasniegt informāciju par sevi, pieteikties uz amata konkursu un tajā piedalīties? Un, vai atteikums ir jāuztver kā zaudējums vai derīga mācība? Par šiem un citiem jautājumiem uzzināsiet šajā nodarbībā.
 

27. martā plkst. 17.00
Nodarbība "Digitālās koprades projekti – pieredze, kļūdas, atziņas un atslēgas uz aktīvu sabiedrības iesaisti"
Telpā -15+ (M stāvā)
Lektores: Sanita Reinsone, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) "Digital" grupas vadītāja, un Eva Eglāja-Kristsone, LU LFMI vadošā pētniece

Nodarbībā uzzināsiet par vairākiem LU LFMI veidotajiem digitālās koprades projektiem, piemēram, "Simtgades burtnieki", "Skandē Veidenbaumu", "Dziedi ar arhīvu" u. c. Institūta pētnieces dalīsies pieredzē par šo projektu tapšanas gaitā gūto pieredzi un atziņām, kā panākt sabiedrības aktīvu iesaisti un uzturēt pastāvīgu interesi par tiem.
 

28. martā plkst. 17.00
Nodarbība "Nacionālā enciklopēdija: veidošanas principi, meklēšana un saturs"
Uzziņu un informācijas centra lasītavas mācību klasē (M stāvā)
Lektori: Valters Ščerbinskis, Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors, un Santa Jērāne, Nacionālās enciklopēdijas redaktore

Nodarbībā uzzināsiet par Nacionālās enciklopēdijas tiešsaistes versijas www.enciklopedija.lv veidošanas principiem un kritērijiem satura atlasē, kā arī nākotnes plānu tālākā satura papildināšanā. Enciklopēdijas veidotāji parādīs un pastāstīs, kā organizēta tiešsaistes enciklopēdija, kādas funkcijas un rīki pieejami lietotājiem maksimāli efektīvai mijiedarbībai ar enciklopēdijas saturu.
 

29. martā plkst. 16.00
Nodarbība "Digitālās prasmes informācijas meklēšanā"
Uzziņu un informācijas centra lasītavas mācību klasē (M stāvā)
Lektore: Ginta Zalcmane, LNB Informācijas pakalpojumu un SBA nodaļas vadītāja

LNB saviem lietotājiem piedāvā bagātīgu klāstu ar digitālajiem informācijas resursiem – gan pašas bibliotēkas veidotām, gan abonētām datu bāzēm un daudzās Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijas. Nodarbībā uzzināsiet par informācijas meklēšanas principiem un apgūsiet metodes pilnvērtīgai datu bāzu satura un funkciju izmantošanai.

 

Aicinām ne tikai "Digitālās nedēļas" ietvaros, bet arī ikdienā – darbā, mācībās, interešu izglītības un izklaides nolūkos – izmantot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas vienoto meklētāju www.lndb.lv! Tajā iespējams veikt digitālu kultūrvēsturisku objektu meklēšanu − grāmatas un e-izdevumus, periodiskos izdevumus, attēlus, fotogrāfijas, kartes, sīkiespieddarbus, rokrakstus, nošu izdevumus un skaņu ierakstus LNB un partneru veidotajos resursos, kā arī LNB kataloga ierakstu meklēšanu.

Kopš šī gada marta LNB Audiovizuālajā lasītavā (4. stāvā) pieejams īpašs jaunums – Latvijas simtgadei veltītā projekta "Izdziedam 100" ietvaros tapusī interaktīvā mūzikas platforma ar vairāk nekā 250 simtgades nozīmīgākajām latviešu dziesmām, to vēsturiskajiem aprakstiem un notīm, kas pieejama lietošanai ikvienam. Materiālu sagatavošanā vērienīgu darbu ieguldījuši muzikologi Juris Vaivods un Daiga Mazvērsīte, Aigars Grāvers un viņa ierakstu studijas mūziķi, kā arī citi mākslinieki. Apjomīgo un vērtīgo Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanas projektu, kas veidots, izmantojot mūsdienīgus un interaktīvus rīkus, īstenojis elektroenerģijas tirdzniecības zīmols "Elektrum".

"Eiropas Digitālo nedēļu 2019" Latvijā rīko Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

"Digitālā nedēļa" Latvijā tiek organizēta Eiropas kampaņas ALL Digital week 2019 ietvaros un notiek jau 10. reizi (iepriekšējais nosaukums – "E-prasmju nedēļa").

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: +371 26472501