Izstāde "AccessAbility: tiesības uz cieņpilnu dzīvi"

Izdrukāt
Foto: Markus Marketiks (Zviedrija)
Foto: Markus Marketiks (Zviedrija)
Publicitātes foto
Publicitātes foto
1
2

Ekspozīcijas tehniskais apraksts:

  • 28 rāmētas fotogrāfijas (50 x 70 cm) un 28 teksti (20 x 30 cm) uz putukartona, karināmas pie sienas.
  • Informāciju uz planšetēm ir latviešu valodā.

Dzīvot ar cieņu, neskatoties uz invaliditāti, ir cilvēka tiesības saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām. Dodot iespēju ikkatram tikt redzētam un sadzirdētam, mēs ejam pretī ikviena cilvēka tiesībām uz cieņpilnu dzīvi. Izstādē redzami 14 Zviedrijas un 14 Latvijas cilvēku ar invaliditāti portreti un personīgie stāsti par līdzvērtīgu dzīvi un iekļaušanos sabiedrībā, par sapņiem, cerībām, bēdām, prieku, darbu, ģimenēm un mīļajiem.

Izstādes "AccessAbility: tiesības uz cieņpilnu dzīvi" mērķis ir parādīt, ka mums apkārt dzīvo cilvēki, kuriem ir īpaši jāpielāgojas vai īpaši jādomā, kā iekļauties redzīgo, dzirdīgo un staigājošo sabiedrībā, kā lietot infrastruktūru, kura radīta, formāli domājot par līdzcilvēkiem. Izstāde kā Zviedru institūta iniciēts projekts Latvijā aktualizē mūsu attieksmi un iekļaujošas sabiedrības aspektus. Šādas izstādes ar Zviedru institūta Stokholmā atbalstu jau notikušas gan Riodežaneiro, paraolimpisko spēļu laikā Brazīlijā, Gruzijā, Krievijā, Turcijā, Austrijā, Grieķijā, Lietuvā, Indijā, Nigērijā, Singapūrā, Maķedonijā, Baltkrievijā un Ukrainā.

Iekļaujošas un cieņpilnas dzīves iespējas gan no pilsētām, gan laukiem raksturo foto izstādes dalībnieki, kuri tika izvēlēti pēc daudzveidības principa, reprezentējot dažāda vecuma, dzimuma un dažādas invaliditātes cilvēkus. Izstādes dalībnieki tika izvēlēti sadarbībā ar invalīdu un viņu draugu biedrību "Apeirons", biedrību "Es redzu", Liepājas Neredzīgo biedrību, Marka Rotko Mākslas centru, Liepājas un Valmieras mākslas un dizaina vidusskolām, Beverīnas un Kocēnu novada sociālajiem dienestiem.

Foto izstādes dalībnieks Kristaps Kaņuks no Kuldīgas atgādina: "Jums ir divas rokas, divas kājas, Jūs varat pārvietoties – par ko jūs sūdzaties?!" Savukārt Aleksandrs Jevdokimovs no Kocēniem pauž: "Patiecoties savai uzstājībai un apņēmībai, esmu nokļuvis tur, kur esmu vēlējies. Taču invalīdi, kuri nav tik uzstājīgi, nemaz neiet ārā no mājas un neiekļaujas sabiedrībā sabiedrības attieksmes un nepieejamās vides dēļ." Arta Teivāne no Vimbukroga ir pārliecināta: "Ja būtu iespējams mācīties Latvijā, es noteikti mācītos tepat." Savukārt Diāna Grenēvica no Liepājas atzīst, ka "Divi gadi ir par maz, lai iekļautos dzirdīgā sabiedrībā."

2017. gada rudenī Latvijas izstādes fotogrāfijas kopā ar pārējo valstu fotogrāfijām tika izstādītas ANO mītnē Ņujorkā pasaules izstādes ietvaros.

Izstādes fotogrāfi ir Matīss Markovskis (Latvija), Markus Marketiks (Markus Marcetic, Zviedrija). Izstādes kuratore un producente Liepājā, Daugavpilī, Valmierā un Rīgā ir Dr.art. Aija Freimane. Projekta "AccessAbility" pasaules tūres vadītāja – Silvija Augustinsone (Sylvia Augustinsson, Zviedrijas institūts Stokholmā). Izstāde izveidota ar Zviedru institūta un Zviedrijas vēstniecības atbalstu.

 

Ceļojošo izstādi var pasūtīt Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (tālrunis: 67716242, e-pasts: anete.skuja@lnb.lv).

CEĻOJOŠĀS IZSTĀDES