"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2019" rezultāti

09/03/2020
Izdrukāt
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
Foto: Kristians Luhaers
1
2
3
4
5

7. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās ikgadējie "Lielie lasīšanas svētki" – lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019" noslēgums un apbalvošana. Tajā piedalījās ap 700 žūrijas bibliotēku sūtņi – bērni, jaunieši un pieaugušie, kuri ieradās Rīgā no visiem Latvijas novadiem. Tās bija simboliskas durvis, caur kurām bija iespēja nokļūt aizvadītā gada populārāko grāmatu pasaulē, ieraudzīt un sveikt autorus, ilustratorus, tulkotājus un izdevējus, kuri nenogurstoši rūpējas, lai ikvienam būtu iespēja atrast savu grāmatu.

Vienlaikus tika sveikti aktīvākie vecāki – "Lasīšanas vēstneses" un "Tēvu kampaņas" loterijas izlozes uzvarētāji, kā arī aktīvākie bibliotekāri, kuri prasmīgi iesaista vietējo kopienu grāmatu vērtēšanā, kas tālāk, kā ķēdes reakcijā, palīdz bērniem un jauniešiem apjaust lasīšanas nozīmi un gūt prieku no sarunām par grāmatām.

"Šogad "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" aprit jau 20. gads. Kopš 2001.gada vienam mērķim – nodrošināt piekļuvi interesantai lasāmvielai it visur, kur ir bērni, un iesaistīt priekpilnā sacensībā jaunos lasītājus, esam piesaistījuši 1 350 600 eiro valsts finansējuma, kam pieskaitāms vietējo pašvaldību divas reizes lielāks atbalsts. Kāpēc mēs nodarbojamies ar labu grāmatu izplatību un lasīšanas veicināšanu? Bibliotēku globālajā vīzijā viens no svarīgākajiem bibliotēku misijas īstenošanas priekšnoteikumiem ir rakstpratības, mācīšanās un lasīšanas veicināšana. (IFLA Global Vision). Bibliotēkas aktīvi atbalsta izglītības sistēmu, kas šobrīd Latvijā ir būtisku pārmaiņu procesā. LNB Bērnu literatūras centra speciālisti vienmēr seko līdzi aktuālajiem starptautiskajiem lasītprasmes pētījumiem, lai pilnveidotu lasīšanas veicināšanas programmas. Diemžēl jaunākā PISA pētījuma rezultāti (Programme for International Student Assesement, 2018) attiecībā uz Latviju nav iepriecinoši: 38% skolēnu 15 gadu vecumā nesaprot sarežģītus tekstus; 30% nelasa tekoši; 37% teksts jālasa vairākkārt, lai to saprastu; 22% skolēnu ir grūti atbildēt uz jautājumiem par tekstu; tikai 4,8% no respondentiem ir ļoti labi lasītāji. Vēl vairāk jādomā par kopējām skolu, bibliotēku un sabiedrības iniciatīvām lasītprasmes veicināšanā, atceroties vienkāršo patiesību: lai kļūtu par labu lasītāju, ir daudz jālasa!", stāsta LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Programmas statistika liecina, ka 2019. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies 17 219 lasītāji 654 bibliotēkās.

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" aizvadītā gada kolekcijā bija iekļautas 28 grāmatas no septiņām dažādām izdevniecībām.

REZULTĀTI (PDF)

Lielo lasīšanas svētku norisi atbalstīja Kultūras ministrija, LNB, AS "Tallink Latvija", Saldumu zīmols "Laima", zīmols "Kārums", uzņēmuma "Danone" zīmols "Actimel", Mēness aptieka, kā arī programmā iesaistītās izdevniecības. Īpašo muzeju programmu svētku dalībniekiem atbalstīja Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Mākslas muzejs "Rīgas Birža", Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Kara muzejs, Modes muzejs, Sv. Pētera baznīca un LNB ekskursiju centrs. Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

 

Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv   
Tālr.: 29492456
www.lasamkoks.lv