Aicinām uz sarunu un krājuma izlasi par teikām un mītiem psiholoģijas skatījumā

17/04/2019
Izdrukāt
Aicinām uz sarunu un krājuma izlasi par teikām un mītiem psiholoģijas skatījumā
Aicinām uz sarunu un krājuma izlasi par teikām un mītiem psiholoģijas skatījumā
1

24. aprīlī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā (2. stāvā) notiks tematiskais pasākums "Teikas mūsu apziņas un psiholoģijas dzīlēs". Dalība bez maksas.

Pasākumā ar prezentāciju "Mans bagātības pūķis. Dzīļu psiholoģijas skatījums" uzstāsies psiholoģe Evija Volfa Vestergārda, kura ieguvusi filozofijas doktora grādu dzīļu psiholoģijā.

Teikas un mīti dzīļu psiholoģijā salīdzinājumā ar pasakām ir krietni šaurāk pārstāvēta izpētes joma. To analīze ir atrodama psiholoģijas klasiķa K. G. Junga un viņa domubiedru darbos. E. Volfas Vestergārda ar grāmatu "Mans bagātības pūķis" devusi ieguldījumu latviešu mitoloģisko teiku izpētē no dzīļu psiholoģijas skatu punkta. Teksti paralēli tiek piedāvāti latviešu un angļu valodā, tādējādi angliski runājošiem lasītājiem tiek radīta unikāla iespēja iepazīt latviešu teikas, kas iepriekš nav bijušas tulkotas.

Grāmatas saturu paspilgtina pazīstamās latviešu gleznotājas Ilzes Avotiņas dziļi simboliskās ilustrācijas. Pasākumā māksliniece pastāstīs par grāmatas vizuālā tēla veidošanu un par gleznu cikla "Pūķa dvēsele" radīšanu, uz ko viņu iedvesmojušas latviešu teikas.

Ar priekšlasījumu par teiku publicēšanu, pētīšanu un stāstīšanu uzstāsies Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) Latviešu folkloras krātuves pētnieks Guntis Pakalns. Viņa izpētes lokā ir teiku kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, sākot no senākām publikācijām līdz pat mūsdienu teikām, leģendām un stāstiem. Savukārt LU LFMI folkloras krātuves pētnieks Sandis Laime savā priekšlasījumā pievērsīsies raganu prāvu izpētei teikās, atspoguļojot šo kolorīto teiku tēlu no dažādiem rakursiem.

No 24. aprīļa līdz 20. augustam pasākuma ietvaros būs apskatāma tematiskā krājuma izlase "Teikas un mīti folkloras un dzīļu psiholoģijas skatījumā", kur interesenti varēs iepazīties ar grāmatām par arhetipiem un simboliem psiholoģijā, teiku pētījumiem dzīļu psiholoģijā un folklorā, kā arī aplūkot latviešu un cittautu teikas, mītus un stāstus senos un jaunos izdevumos. Pasākuma laikā būs pieejamas interviju publikācijas ar lektoriem un mākslinieci I. Avotiņu.

Krājuma izlase apskatāma lasītavas DARBA LAIKĀ.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: 67716235