2. aprīlis – Starptautiskā bērnu grāmatu diena

26/03/2018
IzdrukātNosūtīt
2018. gada Starptautiskās bērnu grāmatu dienas plakāts. Mākslinieks: Reinis Pētersons
2018. gada Starptautiskās bērnu grāmatu dienas plakāts. Mākslinieks: Reinis Pētersons
1

Šogad jau 51. reizi tiks atzīmēta Starptautiskā bērnu grāmatu diena. 2. aprīlī – izcilā dāņu pasaku meistara H. K. Andersena dzimšanas dienā, ar vēstījumu visai pasaulei daudzās valstīs tiek pievērsta uzmanība bērnu lasīšanas kultūras veicināšanai. Šī tradīcija vieno Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes (International Board on Books for Young People, IBBY, www.ibby.org) biedrus un atgādina ikvienam par grāmatu klātbūtni un nepieciešamību bērna dzīvē.

Kā ik gadu, starp vairāk nekā 70 IBBY dalībvalstīm tiek izvēlēta viena, kurai uztic sagatavot vēstījumu visiem pasaules bērniem. Kāds no valstī atzītiem bērnu rakstniekiem sava redzējuma tēmu uztic māksliniekam, kurš to interpretē vizuāli. Pēc noteikta laika šis kopdarbs uzsāk ceļu plašajā pasaulē ar mērķi sasniegt ikviena lasītāja – gan liela, gan maza – iztēli, rosināt domu dziļumu un radīt skaidrāku pasaules izpratni caur grāmatām.

Neskaitāmās bibliotēkās un skolās, kur atzīmē šo dienu, par pamatu ņemot vēstījuma saturu, rosina vērtīgas sarunas un aplūko mākslinieka radīto attēlu, organizē interesantus pasākumus bērniem, un kopj tradīciju. Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, kas ir šīs lielās organizācijas nodaļa jau 25 gadus, ar prieku un lepnumu saņēma šo godpilno uzdevumu un uzticēja to veikt bērnu rakstniecei, dzejniecei, publicistei Inesei Zanderei un māksliniekam Reinim Pētersonam. Šis vēstījums ir kā mūsu visu veltījums Latvijai valsts simtgadē. Izvēloties tēmu "Grāmatā mazais ir liels", gribam uzsvērt, ka vārds "mazs" ir relatīvs jēdziens. Ar drosmi, ticību saviem ideāliem, tālredzību, neatlaidību un talanta spēku mēs veidojam nozīmīgu savu literatūru un grāmatu mākslu. Košais plakāts un vēstījums jau pagājušā gada nogalē tika izsūtīts IBBY organizācijas dalībvalstīm visā pasaulē, lai iepriecinātu bērnus un bērnu literatūras entuziastus, kā arī pievērstu uzmanību Latviešu bērnu literatūrai un grāmatu mākslai.

Inese Zandere: "Grāmatā mazais ir liels vienmēr, uzreiz, nevis tikai tad, kad pieaudzis. Grāmata ir noslēpums, kurā atrodas arī tas, ko tajā nemeklē vai vēl neprot atrast. Tas, ko lasītājs konkrētā vecumā ar prātu nesaprot, paliek apziņā kā nospiedums un turpina darboties, arī līdz galam nesaprasts. Bērnu grāmata – tā ir cieņa pret mazā lielumu. Tā ir pasaules radīšana katrreiz no jauna, šī rotaļīgi skaitā nopietnība, bez kuras viss, arī bērnu literatūra, ir tikai tukša rosīšanās."

Latvijas bibliotekārus un ikvienu, kuram ir interese, aicinām piedalīties šajā starptautiskajā pasākumā, būt vienotiem un pārliecinātiem par vērtībām, kas ceļ mūsu visu intelektu un valstisko apziņu.

STARPTAUTISKĀS BĒRNU GRĀMATU DIENAS BUKLETS (PDF)

 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Marga
Latvijas Bērnu un jauniešu literatūras padome
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra galvenā bibliotekāre
E-pasts: ilze.marga@lnb.lv