2. aprīlis – Starptautiskā bērnu grāmatu diena

19/03/2015
Izdrukāt
2. aprīlis – Starptautiskā bērnu grāmatu diena
2. aprīlis – Starptautiskā bērnu grāmatu diena
1

Kopš 1967. gada pēc Starptautiskās bērnu un jaunatnes literatūras padomes (SBJLP) aicinājuma vairākās pasaules valstīs 2. aprīlis – Hansa Kristiana Andersena dzimšanas diena – ir arī Starptautiskā bērnu grāmatu diena.

Katru gadu kāda no SBJLP dalībvalstīm izvēlas tēmu un uzaicina kādu savas valsts pazīstamu autoru uzrakstīt vēstījumu pasaules bērniem, savukārt mākslinieks zīmē atbilstošu plakātu. Šie materiāli tiek izmantoti publikācijām presē, kā arī grāmatu popularizēšanai un lasīšanas veicināšanai.

2015. gadā pasaulē izskan Apvienoto Arābu Emirātu piedāvātais vēstījums visiem bērniem "Daudzas kultūras − viens stāsts". Vēstījuma autore ir Marva Obaida Rašida Al Akroubi, savukārt plakātu ilustrējusi Nasima Abaeiana. Dzejoli latviski no angļu valodas ir atdzejojusi Māra Cielēna.

 

Daudzas kultūras − viens stāsts

"Mēs runājam dažādās valodās
Nākam no dažādām vietām
Bet stāstām tos pašus stāstus"
Starptautiskie stāsti... Tautas pasakas...
Tas ir viens un tas pats stāsts
Vēstīts mums visiem
Dažādās balsīs
Dažādās krāsās
Mainīts nav itin nekas...
Sākums...
Sižeta risinājums...
Un nobeigums...
Tas pats stāsts
Kuru mēs visi zinām un mīlam
Esam klausījušies
Dažādās versijās dažādās mēlēs
Stāsts ir vienmēr tas pats
Tajā ir varonis... princese... ļaundaris
Vienalga kādā valodā viņi runā
Kā viņus sauc
Un kā viņi izskatās
Vienmēr tas pats
Sākums
Sižeta risinājums
Un nobeigums
Vienmēr tā pati princese...
Tas pats varonis
Un arī ļaundaris
Nemainīgi gadsimtiem cauri
Tie nāk pie mums ciemos
Sapņos iečukst mums ausī
Iežūžo miegā
Viņu balsis sen apklusušas
Bet mūsu sirdīs tie dzīvo mūžam
Jo viņi mūs sapulcina
Iztēles zemē
Kur visas kultūras sakūst kopā
Par vienu stāstu

Teksts: Marva Al Akroubi
/no angļu valodas atdzejojusi Māra Cielēna/

 

Marva Obaida Rašida Al Akroubi (Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi) ir viena no ievērojamākajām personībām Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) bērnu grāmatu nozarē un ieņem Prezidentes amatu AAE Bērnu un jaunatnes literatūras padomes (UAEBBY) valdē. Viņa ir saņēmusi vienu no lielākajiem un nozīmīgākajiem arābu bērnu literatūras apbalvojumiem.

Starptautiskās kultūras līmenī Marva ir Šarjahas-IBBY Fonda Konsultatīvās komitejas locekle un atbalsta tās mērķus atbalstīt lasīšanas kultūras radīšanu un nodrošināt grāmatas bērniem Centrālāzijas un Ziemeļāfrikas reģionā, kuru dzīves traucētas kara, pilsoņu nemieru vai dabas katastrofu dēļ. Viņa nesen piedalījās arī augsta līmeņa Šarjahas Emirātu vizītē Emirātu-Jordānijas bēgļu nometnē, atbalstot Sīrijas bēgļu bērnus un iesaistījās 3 000 grāmatu plašās "Lielās sirds" bibliotēkas atklāšanā nometnes bērniem.

Al Akroubi ieguvusi bakalaura grādu informātikā Zaiedas Universitātē Dubajā.

 

Nasima Abaeiana (Nasim Abaeian) ir dzimusi 1980. gadā Isfahanā, Irānā, taču savu bērnību un pamatskolas gadus pavadīja mākslinieciskajā, iespaidiem bagātajā Dženovā, Itālijā. 2003. gadā viņa ieguva bakalaura grādu Vizuālajā komunikācijā Amerikas Universitātē Šarjahā un devās uz Amerikas Savienotajām Valstīm, lai iegūtu maģistra grādu ilustrācijā Savannas Mākslas un dizaina koledžā.

Pašlaik viņa ir pasniedzējas asistente Zajedas Universitātes Mākslas un dizaina departamentā Dubajā. Viņa rīko arī dažādas mākslas darbnīcas Dubajas galerijās un institūtos. Turklāt viņa labprāt sadarbojas arī ar citiem vietējiem un starptautiskiem autoriem un izdevējiem.